Jedyne w kraju Muzeum Lamp Rentgenowskich z nowymi eksponatami

Działające w kampusie Politechniki Opolskiej Muzeum Lamp Rentgenowskich jest czynne od 2011 roku. Do tej pory zgromadzono w nim ponad 1400 eksponatów związanych z promieniami X, wśród nich unikaty na skalę światową. Muzeum założył dr inż. Grzegorz Jezierski na rok przed ustanowieniem Światowego Dnia Radiologii obchodzonego od 2012 r.

„Dzień 8 listopada nawiązuje do daty odkrycia przez Wilhelma Röntgena w 1895 r. nieznanych promieni, które to nazwał promieniami X. Röntgen, który intuicyjnie dostrzegł, że w tym momencie dokonał wyjątkowego odkrycia, przez siedem kolejnych tygodni dosłownie nie opuszczał swojej pracowni na Uniwersytecie w Würzburgu, chcąc zbadać i opisać te promienie. 22 grudnia 1895 r. wykonał pierwsze na świecie zdjęcie rentgenowskie – ręki swojej żony, Berthy. Za swoje odkrycie otrzymał w 1901 r. pierwszą w historii Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki” – przypomina Jezierski.

Wśród zgromadzonych w opolskim muzeum eksponatów jest m.in. siostrzana lampa urządzenia zamontowanego na marsjańskim łaziku Persevenrance. Można tam także znaleźć jedną z największych na świecie lamp SRT 4 Coolidge Tube, wyprodukowaną w latach 30. XX wieku przez General Electric. Zwiedzając muzeum można obejrzeć zarówno urządzenia, jak i zdjęcia wykonane przy ich pomocy. Nie mogło zabraknąć aparatów wykorzystywanych w medycynie.

Promienie X na co dzień wykorzystywane są w pomiarach grubości warstw, powłok, gęstości materiału, w hutach, budownictwie, przemyśle, w sterylizacji środków medycznych, a nawet do odróżniania pereł sztucznych od naturalnych. Wiele lamp rentgenowskich w zasobach muzeum pochodzi ze służb celnych, lotnisk, ambasad, zakładów karnych, a nawet służb specjalnych i policji. Zainteresowani mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie, po wcześniejszym umówieniu terminu. 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

O autorze