CBK PAN testuje model inżynierski instrumentu szykowanego na misję NASA

W Centrum Badań Kosmicznych zakończyła się już budowa modelu inżynierskiego instrumentu GLOWS. Testy przebiegają pomyślnie – podało w poniedziałek Centrum. GLOWS stanowi część misji badawczej NASA o akronimie IMAP.

GLOWS, czyli GLObal solar Wind Structure to fotometr do obserwacji fluorescencyjnej poświaty heliosferycznej wodoru w Układzie Słonecznym. Dane uzyskane dzięki fotometrowi umożliwią zbadanie zależności strumienia wiatru słonecznego od szerokości heliograficznej oraz rozkładu w przestrzeni międzyplanetarnej wodoru międzygwiazdowego.

Eksperyment GLOWS stanowi część misji badawczej NASA o akronimie IMAP, czyli Interstellar Mapping and Acceleration Probe. To satelita, którego celem ma być badanie heliosfery, czyli obszaru, w którym ciśnienie wiatru słonecznego przeważa nad tym wywieranym przez materię międzygwiezdną.

NASA zakłada, że w 2025 r. rakieta wyniesie na orbitę satelitę badawczego IMAP. Zostanie on wyposażony w dziesięć instrumentów naukowych, z których jeden – właśnie GLOWS – powstaje w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Jak podkreślono w komunikacie, GLOWS jest pierwszym całkowicie polskim eksperymentem i instrumentem przygotowywanym na misję NASA.

Więcej informacji na stronie: https://cbkpan.pl/

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

O autorze