Premiera nowych, budżetowych mikrokontrolerów STM32C0

STMicroelectronics wprowadził do oferty nową, najbardziej budżetową serię mikrokontrolerów STM32 – STM32C0.

Seria jest skierowana do aplikacji jak urządzenia gospodarstwa domowego, pompy przemysłowe, wentylatory czy detektory dymu. Są to urządzenia, które do tej pory były sterowane przez prostsze mikrokontrolery 8- i 16-bitowe. Nowoczesne 32-bitowce umożliwiają uzyskanie wyższej wydajności, krótszego czasu reakcji i szerszej funkcjonalności przy podobnej cenie i konsumpcji mocy. Jednocześnie poziom wejścia w świat 32-bitowców jest sukcesywnie obniżany m.in. dzięki szerokiej dostępności bezpłatnych narzędzi deweloperskich.

Mikrokontrolery dostępne są w niewielkich, ekonomicznych obudowach z jedną parą zacisków zasilania. Oznacza to więcej dostępnych wyprowadzeń I/O dla aplikacji. Dodatkowo układy zawierają precyzyjny (1%) zegar, co zmniejsza potrzeby korzystania z zewnętrznych generatorów.

Układy zawierają m.in. przetwornik ADC o taktowaniu do 1,7 MSPS, szereg 16-bitowych timerów oraz moduł DMA. Rdzeń ARM Cortex-M0+ może pracować z taktowaniem do 48 MHz i dostarczyć do 44 DMIPS mocy obliczeniowej. Wraz z premierą układów na rynek trafia też szereg płytek rozwojowych z serii Nucleo i Discovery, a ekosystem STM32Cube powiększa się o standardowy pakiet programistyczny STM32CubeC0. Producent zapewnia łatwą migracje kodu na układy STM32G0, przeznaczone do bardziej wymagających aplikacji.

Więcej informacji na stronie STM32C0

O autorze