Premiera nowej kamery Raspberry Pi z migawką globalną

Fundacja Raspberry Pi wprowadziła do oferty nową kamerę Raspberry Pi Global Shutter Camera. Jest to nowy wariant kamery wysokiej rozdzielczości z sensorem Sony IMX296, którego cechą wyróżniającą jest funkcja globalnej migawki.

Funkcja globalnej migawki polega na rejestracji obrazu całą powierzchnią sensora. Przeciwieństwem tej funkcji jest migawka postępowa, w której obraz jest rejestrowany linia po linii. Może to powodować problemy z rejestracją szybko poruszających się obiektów, a nawet wyraźne zniekształcenia obrazu. W takich sytuacjach migawka globalna, gdzie wszystkie piksele rejestrowane są jednocześnie, sprawdzi się o wiele lepiej.

W produkcie Raspberry Pi Global Shutter Camera zastosowano sensor IMX296. Ma on rozdzielczość 1,6 MPx i wymiary pojedynczego piksela 3,45 x 3,45 µm. Tak duże piksele zapewniają wysoką światłoczułość, co z kolei pozwala na skrócenie czasu migawki nawet do 30 µs (przy odpowiednim oświetleniu). Otrzymujemy więc produkt, który potrafi robić wyraźne zdjęcia przy krótkim czasie migawki. Jest więc idealny przy rejestracji szybko poruszających się obiektów.

Kamerę wyposażona w takie samo mocowanie obiektywów C i CS jak w Raspberry Pi HQ Camera. Pozwala to korzystać z rozmaitych obiektywów w tym standardzie. Dostępne są między innymi teleobiektyw 16 mm oraz obiektyw szerokokątny 6 mm. Moduł można przymocować także do statywu w standardzie 1/4” – 20.

Kamera Raspberry Pi Global Shutter Camera jest dostępna w ofercie sklepu internetowego Kamami.pl, oficjalnego dystrybutora Raspberry Pi w Polsce

O autorze