Internet rzeczy i technologie bezprzewodowe

Otaczający nas świat staje się siecią połączeń, gęstszą niż kiedykolwiek – każdego roku coraz więcej zastosowań generuje wartość i zwrot z inwestycji. Połączenia te dostarczają danych i wiedzy, które mają na nas znaczący wpływ, również na sposób, w jaki się przemieszczamy, na nasze domy, pracę i każdy aspekt naszego życia. Chociaż jest to ekscytujący czas, pełen pozornie nieograniczonych możliwości i zastosowań, dla wielu firm bariery wejścia i ścieżka dotarcia do celu stanowią poważne wyzwanie, czasem wręcz niemożliwe do pokonania.

W firmie DigiKey dostrzegamy sporą przestrzeń do rozwoju i doskonalenia dla naszych klientów, jeśli chodzi o rozwój Internetu rzeczy (IoT). Angażujemy się we współpracę z naszymi klientami w celu znalezienia najlepszych rozwiązań umożliwiających integrację tych produktów i usług, pomocy w poruszaniu się po nowych technologiach i ogólnego wsparcia.

Jednak zanim zagłębimy się w to, co postrzegamy jako przyszłość Internetu rzeczy (IoT), poznajmy obowiązującą terminologię. Kiedy mówimy o Internecie rzeczy (IoT), zwykle myślimy o tym w kategoriach produktu lub zestawu produktów. Jednak to nie jest tylko produkt, ale także architektura wokół produktu, wykorzystująca czujniki, łączność i inne narzędzia, pozwalające dostarczyć wartość na podstawie z danych zbieranych w otaczającym nas świecie. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, łatwiej będzie zrozumieć większy ekosystem. Szersze spojrzenie pozwala dostrzec, że oprogramowanie, aplikacje i usługi współpracują ze sobą, dzięki czemu sprzęt może być bardziej użyteczny niż wtedy, gdy działa samodzielnie.

Doskonałym przykładem tej ewolucji jest oryginalny termostat Nest. Powstał on jako pomysł byłych inżynierów Apple, którzy zdali sobie sprawę z potrzeby bardziej przyjaznego dla użytkownika termostatu z dostępem do Internetu. Zrozumieli też fakt, że postęp technologiczny może zrewolucjonizować technologie inteligentnego domu. Aby wyjaśnić teraz złożoność Internetu rzeczy (IoT), warto pamiętać o kilku rzeczach. Opracowanie początkowego prototypu sprzętu Nest trwało tylko kilka miesięcy, ale wprowadzenie na rynek gotowego produktu zajęło już ponad 18 miesięcy.

Mówię o tym, aby pokazać, że chociaż projekt sprzętowy produktu może być stosunkowo prosty, to zastosowanie Internetu rzeczy (IoT) jest znacznie bardziej skomplikowane. Wdrożenie komunikacji pomiędzy sprzętem, w tym przypadku termostatem i oprogramowaniem oraz aplikacją – co jest przełomem w branży – wymaga czasu, inwestycji i jest niezwykle złożone. Nawet jeśli współpracuje ponad 40 byłych inżynierów Google i Apple, jak to miało miejsce w przypadku projektu Nest, uruchomienie produktu połączonego z innymi urządzeniami nadal jest sporym wyzwaniem.

Internet rzeczy dzisiaj i napotykane bariery

Najważniejsze jest to, że mimo ulepszeń, projekty Internetu rzeczy (IoT) najczęściej kończą się niepowodzeniem. Niektórzy szacują wskaźnik niepowodzeń nawet na 75% i więcej. Złożoność i rozdrobnienie pozostają na wyjątkowo wysokim poziomie. Rozwiązania są często dopasowywane i opracowywane pod kątem jednego konkretnego zastosowania, co oznacza, że nie można wykonanej pracy wykorzystać w przyszłych projektach. Istnieją także luki w edukacji inżynierów, a kwestie bezpieczeństwa i skomplikowane wymagania mogą się znacznie różnić w zależności od regionu.

Możemy zaobserwować kilka typowych przyczyn, w tym:

 • Kupowanie zamiast tworzenia – wiele firm mierzy się z tą dychotomią podczas oceny sposobu wejścia na rynek. Samodzielne tworzenie (tj. rozpoczynanie projektowania wokół bezprzewodowego układu scalonego) jest kosztowne i czasami wiąże się z wieloma kolejnymi wersjami płytki drukowanej, certyfikatami, rozwojem oprogramowania i nie tylko. Kupowanie bardziej dopracowanego urządzenia często wyklucza możliwość jego indywidualnego dostosowania, a korzyści ekonomiczne mogą nie skalować się przy dużych liczbach.
 • Ograniczenia kompatybilności – coraz więcej dostawców wchodzi na rynek. Choć może się to wydawać pozytywne, często prowadzi to do większego rozdrobnienia. Nowi uczestnicy mogą nie spełniać standardów, których oczekuje lub potrzebuje rynek. Również coraz częściej dostawcy, którzy od lat byli poważnymi graczami na rynku Internetu rzeczy (IoT) są wykupywani, wchłaniani lub upadają.
 • Usługi projektowe – podążanie tą drogą może być dla klienta kosztowne i wiąże się z dużą liczbą niewiadomych. Co prawda często korzystanie z usług firmy projektowej ratuje projekt i sprawia, że jest on wykonalny, zmniejsza liczbę niepowodzeń podczas certyfikacji i zapewnia wyższe prawdopodobieństwo powodzenia. Jednak złożoność urządzenia połączonego i ekosystemu nadal pozostaje poważnym wyzwaniem. Wspomniane firmy mogą pomóc tylko w określonym zakresie, chociaż wiele z nich dysponuje dużym doświadczeniem i sukcesami, które pozwalają odpowiednio kierować podejmowanymi decyzjami.
 • Podejście „naprawię to później” – obserwujemy, jak klienci wdrażają proste urządzenie lub zastosowanie, opierając się na aktualizacjach bezprzewodowych w celu naprawienia błędów lub obejścia ograniczeń sprzętowych. Zaś wykonanie poważnych poprawek i zaspokojenie dalszych potrzeb odkładane są na później. Czasami może to być świetna opcja, ale zdecydowanie nie jest zalecana dla tych, którzy nie mają doświadczenia we wdrażaniu produktu opartego na Internecie rzeczy (IoT). Wcześniejszy przykład projektu Nest jest tutaj świetnym odniesieniem, ponad 40 inżynierów z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie wydało ponad 10 milionów dolarów na wprowadzenie na rynek swojego produktu. Sprzęt i interfejs użytkownika (UI) były świetne, a oprogramowanie solidne, jednak nadal wymagało regularnych aktualizacji bezprzewodowych (OTA) w celu usunięcia błędów i włączenia dodatkowych funkcji sprzętowych do obsługi alternatywnych sposobów wykorzystania.
 • Zatrudnianie odpowiednich ludzi – istnieje wiele różnych dziedzin wiedzy, które należy opanować i często te umiejętności nie są w posiadaniu jednej osoby. Znalezienie odpowiednich pracowników, których umiejętności obejmą wszystkie aspekty, jest kosztowne i czasochłonne. To wszystko tylko zwiększa trudność w skalowaniu prac.
 • Różnice regionalne – jeśli firma chce stworzyć produkt przeznaczony do użytku na całym świecie, musi spełnić różne wymagania prawne, przygotować się na fundamentalne różnice sprzętowe, takie jak obsługiwane częstotliwości i konstrukcje anteny oraz niezliczone certyfikaty potrzebne w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Co słychać w Internecie rzeczy?

Kiedy patrzymy w przyszłość i zastanawiamy się, w jaki sposób firma DigiKey może wspierać swoich klientów, widzimy, że w tej przestrzeni pojawia się wiele ekscytujących innowacji.

 • Tak, nadal chcemy rozmawiać o 5G – ten skok w ewolucji zapewnia siłę napędową dla obsługi wymagań ekosystemów Internetu rzeczy (IoT) przyszłości. Nowe specyfikacje 3GPP przedstawiają plan działań dla 5G, przy czym wydanie 17 przynosi nam 5G RedCap (sprzęt użytkownika o ograniczonej przepustowości), a wydanie 18 rozpoczyna ewolucję „5G Advanced”, poruszając między innymi tematy dotyczące sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
 • Matter – aby poprawić kompatybilność i bezpieczeństwo wdrożono standard łączności open-source Matter dla urządzeń przeznaczonych do domów inteligentnych i urządzeń IoT. Jest on niezwykle pomocny w pokonywaniu wielu ograniczeń, o których wspomniałem wcześniej.
 • Wykrywanie lokalizacji, takie jak radar i UWB – nastąpił znaczny spadek cen przy jednoczesnych ulepszeniach w zakresie wysokiej dokładności i możliwości czujników radarowych i czujników ultraszerokopasmowych (UWB) bliskiego zasięgu. Oba mają potężne możliwości zastosowań i są obecnie używane do wszystkiego, od śledzenia oddechu i akcji serca po znajdowanie kluczy.
 • Konsolidacja – już w tym roku doszło do fuzji i przejęć wiodących dostawców rozwiązań i spodziewam się, że nadal będziemy obserwować przyspieszenie w tym kierunku.
 • Dywersyfikacja – nie tylko „wielcy” są właścicielami rynku. Ostatnio większy udział mieli mniejsi dostawcy, jak między innymi Espressif, Unisoc i Sequans. Wielu dostawców osiągnęło duże zyski w ciągu ostatnich trzech lat wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, gdy klienci szukali alternatyw dla wieloletnich liderów w tej branży.

Nowa koncepcja systemu Internetu rzeczy – IoT 2.0

Jak ma to miejsce w przypadku większości innowacji, osiągnięcie postępu wymaga czasu, prób i błędów oraz odpowiednich zespołów. Ekscytujące jest to, że obserwujemy ewolucję protokołów bezprzewodowych, która przynosi nowe możliwości, ale także pewne ruchy w kierunku bardziej spójnej, wydajnej i uproszczonej technologii.

IoT 2.0 ma na celu wynalezienie na nowo ekosystemu, co umożliwia elastyczną, skalowalną architekturę i sprawia, że Internet rzeczy (IoT) jest bardziej dostępny. IoT 2.0 usuwa wiele barier wejścia dla klientów. W tej generacji elementy powinny dawać możliwość ponownego użycia, być bardziej modułowe, mieć tańsze procesory oraz elementy open-source i usługi operacyjne ukierunkowane na większe sukcesy w zakresie projektowania i wdrażania.

Czynniki sprzyjające rozwojowi Internetu rzeczy

IoTe oznacza czynnik sprzyjający rozwojowi Internetu rzeczy (IoT enabler) i to właśnie tutaj firma DigiKey może wywrzeć największy wpływ na naszych klientów. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w tej dziedzinie, łączymy razem elementy Internetu rzeczy (IoT) w celu zwiększenia dostępności tego ekosystemu dla naszych klientów. Wiemy również, że technologia ta szybko ewoluuje i za dwa, trzy lata może wyglądać zupełnie inaczej.

Widzimy wielką szansę dla firmy DigiKey przy optymalizacji obszarów, które są skomplikowane i często zniechęcające, poprzez uproszczenie Internetu rzeczy (IoT) i zaopatrzenie naszych klientów w narzędzia i zasoby pozwalające odnieść sukces. Ciężko pracujemy, aby zidentyfikować miejsca, w których nasi klienci napotykają niepotrzebne przeszkody i wyzwania związane z przestarzałą architekturą systemów, sprzętem starszego typu i integracją usług oraz opracowaniem złożonego oprogramowania.

Firma DigiKey będzie nadal oferować odpowiednie produkty i usługi, w tym sprzęt, oprogramowanie oraz rozwiązania łączności i rozwiązania chmurowe. Wkładamy wiele wysiłku w połączenie nowych, innowacyjnych i odpowiednich technologii, które można łatwo zintegrować, aby umożliwić naszym klientom pomyślne tworzenie, rozwijanie i wdrażanie rozwiązań. Wprawdzie wskaźniki niepowodzeń projektowych w branży są wysokie, jednak nigdy nie było lepszego czasu na rozpoczęcie własnego, udanego, przełomowego projektu.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę https://www.digikey.pl/pl/resources/iot-resource-center/overview.

O autorze