Premiera płytki rozwojowej KAPico z mikrokontrolerem RP2040

Sklep internetowy Kamami.pl poinformował o premierze płytki rozwojowej KAPico z mikrokontrolerem RP2040. Płytka cechuje się niewielkimi rozmiarami – jedynie 17,5 x 20,5 mm i zawiera aż 16 MB pamięci Flash (w oryginalnej płytce Pico – jedynie 2 MB).

Sercem płytki jest dwurdzeniowy mikrokontroler RP2040 produkowany przez fundację Raspberry Pi. Układ ten zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-M0+ o taktowaniu do 133 MHz, wbudowaną pamięć RAM o pojemności 264 kB. Mikrokontroler obsługuje większość standardowych interfejsów komunikacyjnych, takich jak I2C, SPI, UART czy USB 1.1. Układ zawiera także przetwornik analogowo-cyfrowy o rozdzielczości 12 bitów oraz generatory sygnałów PWM.

Płytka KAPico posiada 12 złączy GPIO wyprowadzonych na porty goldpin. Pozwala to na korzystanie z następujących sygnałów i interfejsów komunikacyjnych.

  • 1 x SPI
  • 2 x I2C
  • 2 x UART
  • 4 x 12-bit ADC
  • 12 kanałów PWM

Ponadto płytka zawiera złącze SWD służące do programowania i debugowania kodu w mikrokontrolerze, złącze MicroUSB do połączenia płytki z komputerem, diodę LED RGB oraz przyciski Reset i Boot.

Płytka KAPico jest dostępna w dwóch wersjach: bez przylutowanych złączy oraz z przylutowanymi złączami.

O autorze