LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Polska we współpracy z ESA zbuduje minikonstelację satelitów obserwacyjnych

Podczas Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która odbyła się w dniach 18-19 października br. zatwierdzono pomoc dla polskiego programu satelitarnej obserwacji Ziemi. Projekt ma na celu stworzenie minikonstelacji satelitów do obserwacji Ziemi o nazwie Camilla, a także segmentu naziemnego.

Fot. ESA

19 października br. dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej – Josef Aschbacher poinformował na swoich mediach społecznościowych o kwestiach, które zostały omówione podczas Rady Ministerialnej ESA odbywającej się w dniach 18-19 października 2023 w Paryżu. Jednym z punktów było potwierdzenie wsparcia dla Polski w krajowym projekcie satelitarnej obserwacji Ziemi. Minikonstelacja będzie składać się z trzech satelitów optoelektronicznych i 1 radarowego (SAR).

Całość ma zapewnić wysokiej jakości dane w czasie rzeczywistym oraz rozszerzenie usług monitorowania z orbity okołoziemskiej. Pomoc ESA będzie dotyczyła zaprojektowania, budowy, wystrzelenia i uruchomienia satelitów na orbicie okołoziemskiej.

Źródło: Space24.pl