LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Ostra walka o rynek inteligentnych liczników. Sprawą zajmie się UOKiK i sąd

Esmetric Group, sprzedawca inteligentnych liczników energii, zarzuca grupie Apator stosowanie czarnego PR i oczernianie. Firma zgłosiła sprawę do UOKiK i podjęła działania prawne. Apator odpiera zarzuty i mówi, że sygnalizuje zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem.

Zaostrza się walka o rynek inteligentnych liczników energii elektrycznej. Od kilku lat w Polsce operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) wymieniają starsze generacje liczników na liczniki inteligentne, pozwalające m.in. na zdalny odczyt. W całym kraju do tej pory zainstalowano blisko 4 mln takich urządzeń.

Według danych URE na koniec 2022 r. w Polsce było 15,7 mln odbiorców energii w gospodarstwach domowych. To oznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat wymienionych musi zostać jeszcze blisko 12 mln inteligentnych liczników.

Polskim producentem inteligentnych liczników jest m.in. grupa Apator. Na początku października 2023 r. Apator zorganizował konferencję prasową na której podkreślano, że ponad połowa z 4 mln inteligentnych liczników energii w Polsce pochodzi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, także od potencjalnie niebezpiecznych dostawców (np. z Chin). Apator podkreślał, że problem polega na tym, że w oprogramowaniu liczników można zainstalować takie elementy (np. w postaci tzw. bomb logicznych), które umożliwią działania sabotażowe, np. masowe odcięcie odbiorców od prądu, co z kolei grozi blackoutami.

„Przedstawiciele Apatora w swoim wystąpieniu i w materiałach prasowych nie podawali żadnych konkretnych nazw zagranicznych podmiotów dostarczających inteligentne liczniki na polski rynek. Do sprawy odniosła się jednak Esmetric Group. Przedstawiciele spółki zarzucili grupie Apator działania noszące znamiona czarnego PR” – czytamy w oświadczeniu Piotra Golika, prezesa Esmetric Group.

„W ostatnich tygodniach firma Apator wielokrotnie podejmowała próby dezinformacji i manipulacji opinią publiczną poprzez rozpowszechnianie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym oraz wprowadzających w błąd. Te działania są całkowicie nieakceptowalne i naruszają zasady etyki biznesowej oraz fair play w konkurencji. Firma Apator publikując sponsorowane materiały atakowała nie tylko konsorcjum Esmetric Group i Elgama Elektronika, ale także pośrednio stawiała zarzuty klientom Esmetric Group” – napisano w oświadczeniu Piotra Golika, prezesa spółki.

Do oświadczenia Esmetric Group odniósł się Apator, który odrzuca zarzuty pod swoim adresem. 

„Apator oświadcza, że wszelkie podejmowane przez nią działania są zgodne z prawem, zasadami konkurencji, dobrymi obyczajami oraz nie są skierowane przeciwko żadnym podmiotom i nie zmierzają do wyeliminowania kogokolwiek z rynku – napisano w oświadczeniu, które podpisali Maciej Wyczesany, prezes Apator oraz Artur Bratkowski, dyrektor ds. aparatury i systemów pomiarowych Apator.

Jak zapewniono, w swojej ponad 70-letniej historii Apator nigdy nie posługiwał się ani nie posługuje się żadnymi wątpliwymi pod względem prawnym lub moralnym metodami w celu utrzymania swojej pozycji na rynku.

„Przesłanką działań komunikacyjnych prowadzonych przez Apator jest sygnalizowanie zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem infrastruktury krytycznej państwa. Działania spółki nie miały na celu dyskredytowania innych producentów lub dostawców urządzeń pomiarowych poprzez przedstawianie ich w złym świetle i nie godziły w ich dobre imię” – czytamy.

Źródło: wnp.pl

Tagi: news