LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Qualcomm rzuca wyzwanie Intelowi i AMD w kwestii chipów AI

Qualcomm, podczas swojego corocznego eventu Snapdragon Summit ogłosiła powstanie najnowszego procesora PC, układu Snapragon X Elite z architekturą Arm. Firma spodziewa się, że pierwsze laptopy z nowym procesorem będą dostępne w połowie 2024, co według ekspertów jest dogodnym momentem na kontrofensywę w branży półprzewodników.

Nowy procesor prezentuje imponujące parametry i ma szansę namieszać na rynku procesorów dla komputerów PC. Architektura ARM nabiera powiem poważnych fundamentów, zyskuje na popularności i powoli zaczyna rywalizację z architekturą x86. Według TrendForce już 11% laptopów działa na architekturze ARM, głównie za sprawą urządzeń Apple. Tym niemniej nowe innowacje mają objąć głównie segment komputerów desktopowych.

W przyszłym roku Microsoft ma zamiar wydać system Windows 12 z wbudowanym asystentem Copilot AI. Asystent będzie współpracował z systemem operacyjnym i najważniejszym oprogramowaniem firmy m.in. Edge, Outlook, Microsoft 365 czy wyszukiwarką Bing, co pozwoli osiągnąć kompletnie nowe doświadczenia z użytkowania systemu.

Największe firmy rywalizują o rynek AI PC. Przykładowo Nvidia wraz z AMD inwestują w rozwój procesorów ARM. Warto wspomnieć, że Microsoft umożliwił firmie Qualcomm wyłączność na rozwój układów kompatybilnych z Windows, ale ta umowa kończy się w 2024. Pozwoli ona jednak osiągnąć firmie strategiczną przewagę na rynku. Tymczasem inna współpraca, pomiędzy Nvidia, a MediaTek, zacznie przynosić owoce dopiero od 2025 roku.

AMD znacząco zainwestował w rozwój i badania architektury ARM, ale nie wiadomo czy oznacza to gorsze czasy dla x86. Z kolei władze Intela nie są przekonane, że ARM podejmie poważną rywalizację na rynku komputerów osobistych.

Źródło: TrendForce.com

Tagi: news, Qualcomm