LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Wielka umowa na przeciwlotniczą Narew

PGZ podpisała z MBDA UK umowę przemysłową na transfer technologii w programie zestawu przeciwlotniczego Narew – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Wartość tej umowy przekracza według ministra 4 mld funtów, czyli około 20 mld złotych. Na bazie tej umowy polski przemysł ma dostarczyć „ponad 1000 rakiet CAMM-ER oraz ponad 100 wyrzutni”.

Fot. St. szer. Sławomir Kozioł/18 DZ

Umowa obejmuje kompleksowy transfer technologii pocisku CAMM-ER, dzięki któremu będzie możliwa produkcja wyrzutni wraz z łączem danych oraz samych pocisków (wraz z aktywnymi radarowymi głowicami naprowadzającymi) w Polsce. Beneficjentami umowy będą m.in. należące do PGZ spółki takie jak Mesko, PIT-RADWAR, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.

Podpisanie umowy pomiędzy PGZ a MBDA to następstwo podpisania umów wykonawczych na dostawy wyrzutni oraz pocisków do systemu Narew z konsorcjum PGZ-Narew, które jest głównym wykonawcą programu, podczas tegorocznego MSPO. Obejmują one około 138 wyrzutni oraz ponad 1000 pocisków CAMM-ER, zdolnych zwalczać różnego rodzaju cele powietrzne na wysokości 20 km i na odległości do 45 km. Sprzęt ten pozwoli na wyposażenie 23 baterii (46 jednostek ogniowych) systemu Narew. Dostawy mają być realizowane w latach 2027-2035.

Wyrzutnie i pociski do systemu Narew mają być zintegrowane z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, by móc działać w jednym systemie dowodzenia z zestawami Wisła (Patriot/IBCS z pociskami PAC-3 MSE).

Wojsko Polskie ma już na wyposażeniu pociski CAMM w standardowej wersji w dwóch jednostkach ogniowych zestawu Mała Narew, zakupionego za 1,8 mld zł. W 2023 roku podpisano też umowy wykonawcze na system Pilica+, obejmujące 22 radary Bystra (1,1 mld zł), system dowodzenia Zenit (ponad 600 mln zł), jednostki ogniowe Pilica (około 3 mld zł) i 38 wyrzutni CAMM wraz z pociskami oraz dostosowaniem tych pozyskanych w zestawie Mała Narew (1,8 mld funtów/około 10 mld złotych). Koszt całego systemu Pilica+ jest zatem zbliżony, jeśli nie niższy od wartości samej tylko umowy przemysłowej Narwi, jednak dzięki realizacji tej ostatniej Polska zyska system o znacznie większych możliwościach bojowych, ale przede wszystkim możliwość własnej produkcji jego kluczowych elementów – wyrzutni i rakiet. A to powinno opłacić się w cyklu życia, zwłaszcza że planowana jest też budowa nowego pocisku CAMM-MR o zasięgu ponad 100 km.

Źródło: Defence24.pl

Tagi: news