Impact Clean Power Technology przedłuża współpracę z Solaris Bus & Coach

Wyspecjalizowana w produkcji baterii na potrzeby pojazdów elektrycznych i magazynów energii firma Impact Clean Power Technology przedłużyła współpracę z Solaris Bus & Coach na dostawy systemów bateryjnych w latach 2024-2027 – podała w poniedziałek spółka. Firmy współpracują ze sobą od 2012 roku.

„Innowacyjne baterie nowej generacji HE 100, oparte o europejski łańcuch dostaw, będą posiadały znacznie większą gęstość energii oraz moc przy znacząco mniejszej wadze i objętości” – poinformował Impact w poniedziałkowym komunikacie.

Systemy bateryjne będą wytwarzane w nowym zakładzie GigafactoryX w podwarszawskim Pruszkowie.
„Z taśmy będzie zjeżdżało sześć baterii na godzinę” – podał wiceprezes spółki Impact Clean Power Technology Bartek Kras, cytowany w komunikacie.

Firma nie poinformowała o wartości dostaw dla Solarisa w ciągu czterech lat.

Solaris należy do europejskich liderów w segmencie zeroemisyjnych autobusów miejskich – bateryjnych, wodorowych i trolejbusów. W minionych 11 latach firma dostarczyła i zakontraktowała ponad 3 tys. bateryjnych pojazdów, z których wiele ma rozwiązania bateryjne marki Impact. Spółka dostarcza baterie nie tylko do produkowanych przez Solaris autobusów elektrycznych, ale też wodorowych i trolejbusów.

Niebawem Impact Clean Power Technology uruchomi w podwarszawskim Pruszkowie pierwszą linię produkcyjną w fabryce baterii na potrzeby pojazdów elektrycznych i magazynów energii. Tym samym moce produkcyjne Impactu wzrosną do 1,2 GWh w roku 2024 i ponad 4 GWh w 2027. Wielkoskalowa fabryka pod nazwą GigafactoryX będzie jednym z największych tego typu zakładów w Europie; powierzchnia produkcyjna wyniesie docelowo 16,3 tys. m kw. Obiekt pomieści m.in. zakład testowania baterii i zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe.

Jesienią ub. roku za ponad 59 mln euro większościowy pakiet akcji spółki Impact Clean Power Technology kupiła Grupa Famur (obecnie Grenevia). Jak wówczas tłumaczono, akwizycja ma wzmocnić pozycję grupy m.in. w obszarach elektromobilności i magazynowania energii. Działalność firmy Impact w obszarze systemów bateryjnych, magazynów energii i elektromobilności to jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grupy Grenevia.

Impact działa na rynku od 2007 r. Swoje systemy bateryjne sprzedaje w Europie, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Spółka zatrudnia ponad 290 pracowników, w tym ok. 100 inżynierów różnych specjalności. Dotąd dostarczyła ponad 20 tys. systemów bateryjnych.

Źródło: cire.pl

O autorze