LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Scanway będzie rozwijać nową konstelację satelitów z niemiecką spółką Marble Imaging

Marble Imaging GmbH, niemiecka spółka, która opracowuje usługi obserwacji Ziemi (EO) oparte na danych z konstelacji satelitów VHR oraz polska firma Scanway S.A., która dostarcza zaawansowane instrumenty optyczne dla systemów kosmicznych, ogłosiły strategiczne partnerstwo.

Przedmiotem współpracy będzie wspólne opracowanie multispektralnego ładunku do mikrosatelitarnej konstelacji do obserwacji Ziemi rozwijanej przez Marble Imaging. Docelowa konstelacja będzie obejmować do 200 satelitów o jednostkowej wadze około 100 kg każdy, które mają zostać wystrzelone w kilku etapach w ciągu najbliższej dekady, zapewniając cykliczne globalne obrazowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Współpraca dopiero się rozpoczęła, a już zaowocowała wygraną w prestiżowym niemieckim konkursie „Kleinsatelliten Nutzlastwettbewerb” organizowanym przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Nagroda ta umożliwi bezpłatne wysłanie w przestrzeń kosmiczną (bezpłatny slot do wystrzelenia w horyzoncie do końca 2025 roku) teleskopu obserwacyjnego, wraz z zapewnieniem możliwości jego operowania w przestrzeni kosmicznej dla satelity demonstracyjnego przyszłej konstelacji.

Sukces misji satelity demonstracyjnego będzie wstępem do planowanej budowy konstelacji, w ramach której Scanway mógłby potencjalnie dostarczyć teleskopy obrazujące do nawet 200 mikrosatelitów, o szacowanej przez firmę cenie jednostkowej około 1 mln EUR za instrument obrazujący. Scanway będzie odpowiedzialny za opracowanie i dostarczenie ładunku – czyli teleskopów do obserwacji Ziemi, które będą działać na pokładzie satelitów w celu zapewnienia najlepszej jakości danych. Zespół firmy ma ponad siedmioletnie doświadczenie w opracowywaniu ładunków optycznych.

Satelity będą dostarczać globalne dane powierzchni Ziemi z rozdzielczością (GSD) poniżej 1 metra (na planowanym poziomie około 0,7 metra) w pasmie widzialnym (VIS) i bliskiej podczerwieni (NIR) z pasmem panchromatycznym, a instrument obrazujący dostarczony przez Scanway będzie o około połowę razy większy od teleskopu przygotowanego w ramach misji EagleEye.

Przyszłe satelity będą również wyposażone w ładunki do obserwacji Ziemi w paśmie podczerwonym (SWIR). Uzyskane w ten sposób dane i analizy będą stanowić cenne źródło informacji dla wielu klientów w UE i na całym świecie. Współpraca między zdolnymi europejskimi firmami ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu EO. Przedstawiciele stron są zgodni co do tego, że rozwój europejskiej konstelacji to istotny krok w kierunku przełamania zależności od dużych pozaeuropejskich graczy, którzy obecnie dominują na rynku.

Źródło: Informacja prasowa Scanway Imaging Space/CC Group, Space24.pl