LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Nvidia pozwana. Błąd podczas wideorozmowy ujawnił „ukradzione” dane

Według pozwu złożonego przeciwko gigantowi technologicznemu Nvidia, starszy specjalista firmy, Mohammad Moniruzzaman, popełnił błąd z katastrofalnymi skutkami dla firmy. Przeprowadzał prezentację online dla zespołu ze swojego byłego pracodawcy, firmy technologicznej Valeo, specjalizującej się w technologii samochodowej. W trakcie prezentacji przypadkowo wyświetlił plik dowodzący, że wykradł tajemnice technologiczne spółki.

Valeo twierdzi, że obecny pracownik Nvidii zabrał kod źródłowy ich oprogramowania do parkowania i asysty jazdy – to obszar, w który Nvidia stara się wejść.

„Pan Moniruzzaman był tak bezczelny w swojej kradzieży” – twierdzi pozew, że „ścieżka pliku na jego ekranie wciąż brzmiała ValeoDocs”. Miał to być folder zawierający dokumenty wzięte z Valeo.

Valeo twierdzi, że pan Moniruzzaman zabrał gigabajty danych w 2021 roku, kiedy pracował dla niemieckiego oddziału francuskiej firmy. Później tego roku przeszedł do pracy w Nvidii.

List napisany przez prawników Nvidii złożony wraz z pozwem mówi, że gigant technologiczny nie był świadomy, że pan Moniruzzaman miał te dane.

Firmy pracowały nad wspólnym projektem, co doprowadziło do spotkania na platformie Microsoft Teams w marcu 2022 roku, kiedy to pan Moniruzzaman nieświadomie ujawnił dane.

Zrzuty ekranu jako dowód

Valeo twierdzi, że pan Moniruzzaman przeprowadził prezentację slajdów, a następnie zminimalizował używaną aplikację. Kluczowe jest to, że nadal udostępniał swój ekran, pozostawiając widoczny plik, który według Valeo zawierał kod źródłowy ich własnego oprogramowania.

W rezultacie pan Moniruzzaman został skazany przez niemieckie władze we wrześniu 2023 roku za nielegalne posiadanie danych.

„Gdy był przesłuchiwany przez niemiecką policję, pan Moniruzzaman przyznał się do kradzieży oprogramowania Valeo i używania tego oprogramowania podczas pracy w Nvidii” – wynika z pozwu.

Dalej czytamy: „W rzeczywistości pan Moniruzzaman w żadnym momencie niemieckiego śledztwa karnego nie zaprzeczył zarzutom o przestępstwo”. Skazanie doprowadziło teraz do tego, że Valeo wytoczyło proces przeciwko samej Nvidii, w którym twierdzi, że gigant technologiczny skorzystał finansowo z „ukradzionych tajemnic handlowych”.

Pozew został złożony przez Valeo Schalter und Sensoren GmbH, niemiecki oddział francuskiej firmy. Firma domaga się znacznych odszkodowań i chce, aby sąd wydał zakaz Nvidii i jej spółkom zależnym używania kodu Valeo. Został złożony w sądzie w Kalifornii, gdzie mieści się siedziba Nvidii.

Valeo stwierdza, że po rozmowie Teams w marcu 2022 roku przeprowadziło audyt swoich systemów i odkryło, że pan Moniruzzaman skopiował ich kod źródłowy wraz z „dziesiątkami tysięcy plików” zawierających inne poufne informacje.

Komputery Nvidii należące do pana Moniruzzamana zostały następnie zajęte przez niemiecką policję jako część śledztwa karnego, zgodnie z pozwem.

Źródło: Mycompanypolska.pl

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!
Tagi: news, Nvidia