Nvidia pozwana. Błąd podczas wideorozmowy ujawnił „ukradzione” dane

Według pozwu złożonego przeciwko gigantowi technologicznemu Nvidia, starszy specjalista firmy, Mohammad Moniruzzaman, popełnił błąd z katastrofalnymi skutkami dla firmy. Przeprowadzał prezentację online dla zespołu ze swojego byłego pracodawcy, firmy technologicznej Valeo, specjalizującej się w technologii samochodowej. W trakcie prezentacji przypadkowo wyświetlił plik dowodzący, że wykradł tajemnice technologiczne spółki.

Valeo twierdzi, że obecny pracownik Nvidii zabrał kod źródłowy ich oprogramowania do parkowania i asysty jazdy – to obszar, w który Nvidia stara się wejść.

„Pan Moniruzzaman był tak bezczelny w swojej kradzieży” – twierdzi pozew, że „ścieżka pliku na jego ekranie wciąż brzmiała ValeoDocs”. Miał to być folder zawierający dokumenty wzięte z Valeo.

Valeo twierdzi, że pan Moniruzzaman zabrał gigabajty danych w 2021 roku, kiedy pracował dla niemieckiego oddziału francuskiej firmy. Później tego roku przeszedł do pracy w Nvidii.

List napisany przez prawników Nvidii złożony wraz z pozwem mówi, że gigant technologiczny nie był świadomy, że pan Moniruzzaman miał te dane.

Firmy pracowały nad wspólnym projektem, co doprowadziło do spotkania na platformie Microsoft Teams w marcu 2022 roku, kiedy to pan Moniruzzaman nieświadomie ujawnił dane.

Zrzuty ekranu jako dowód

Valeo twierdzi, że pan Moniruzzaman przeprowadził prezentację slajdów, a następnie zminimalizował używaną aplikację. Kluczowe jest to, że nadal udostępniał swój ekran, pozostawiając widoczny plik, który według Valeo zawierał kod źródłowy ich własnego oprogramowania.

W rezultacie pan Moniruzzaman został skazany przez niemieckie władze we wrześniu 2023 roku za nielegalne posiadanie danych.

„Gdy był przesłuchiwany przez niemiecką policję, pan Moniruzzaman przyznał się do kradzieży oprogramowania Valeo i używania tego oprogramowania podczas pracy w Nvidii” – wynika z pozwu.

Dalej czytamy: „W rzeczywistości pan Moniruzzaman w żadnym momencie niemieckiego śledztwa karnego nie zaprzeczył zarzutom o przestępstwo”. Skazanie doprowadziło teraz do tego, że Valeo wytoczyło proces przeciwko samej Nvidii, w którym twierdzi, że gigant technologiczny skorzystał finansowo z „ukradzionych tajemnic handlowych”.

Pozew został złożony przez Valeo Schalter und Sensoren GmbH, niemiecki oddział francuskiej firmy. Firma domaga się znacznych odszkodowań i chce, aby sąd wydał zakaz Nvidii i jej spółkom zależnym używania kodu Valeo. Został złożony w sądzie w Kalifornii, gdzie mieści się siedziba Nvidii.

Valeo stwierdza, że po rozmowie Teams w marcu 2022 roku przeprowadziło audyt swoich systemów i odkryło, że pan Moniruzzaman skopiował ich kod źródłowy wraz z „dziesiątkami tysięcy plików” zawierających inne poufne informacje.

Komputery Nvidii należące do pana Moniruzzamana zostały następnie zajęte przez niemiecką policję jako część śledztwa karnego, zgodnie z pozwem.

Źródło: Mycompanypolska.pl

O autorze