Problemy z dofinansowaniem dla fabryk Intela i TSMC w Niemczech

Zagrożone powstanie fabryk półprzewodników w Niemczech. Chodzi o wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. 15 listopada uznał on, że przeniesienie do Funduszu Klimatu i Transformacji środków, które nie zostały wykorzystane na walkę z pandemią, jest niezgodne z niemiecką ustawą zasadniczą. Chodzi o kwotę 60 mld euro, które miały zostać przeznaczone w kolejnych latach głównie na cele związane z transformacją energetyczną. Z tej puli pochodzić miały także dofinansowania do budowy fabryk półprzewodników Intela i TSMC.

Tuż po ogłoszeniu wyroku rząd Niemiec wykonał zalecenie trybunału. Wstrzymał wydawanie środków i zapowiedział opracowanie w najbliższym czasie nowego rozplanowania wydatków.

Fabryki Intela i TSMC w Niemczech

Współfinansowanie inwestycji Intela i TSMC od samego początku wywoływało liczne kontrowersje. Intel szacował pierwotnie, że fabryka w Magdeburgu będzie go kosztowała 17 mld dolarów. Z powodu światowej sytuacji makroekonomicznej koszt miał jednak wzrosnąć do 33 mld. Firma zwróciła się więc do rządu Niemiec o zwiększenie pomocy z 6,8 do 10 mld euro. Wywołało to liczne kontrowersje, ale ostatecznie rząd zgodził się zwiększyć dofinansowanie. Środki te miały pochodzić z zakwestionowanego właśnie Funduszu Klimatu i Transformacji.

Dofinansowanie miał również otrzymać tajwański TSMC. Jego zakład ma powstać pod Dreznem, a firma zawarła spółkę joint venture z europejskimi producentami: NXP, Infineon i Bosch. Koszty fabryki oszacowano na 10 mld euro, TSMC miało wyłożyć 3,5 mld, 1,5 mld pozostali partnerzy, zaś 5 mld euro miało pochodzić z Funduszu Klimatu i Transformacji.

Po wyroku trybunału wysokość funduszu wraca do stanu sprzed przesunięcia 60 mld euro, czyli zamiast 102,6 mld wynosi 42,6 mld euro.

Niemcy dają sobie trochę czasu

Jak zapowiedział niemiecki minister finansów Christian Lindner, w związku z wyrokiem w pierwszej kolejności trzeba będzie znowelizować tegoroczny budżet. Dopiero w kolejnym kroku spodziewany jest przegląd wydatków na kolejne lata, w tym tych zaplanowanych w budżecie na 2024 r. Wtedy też zdecydują się losy dotacji dla fabryk Intela i TSMC.

Źródło: Forsal.pl, Computerbase.de

O autorze