Hanza AB przejmuje producenta kontraktowego Orbit One

Hanza AB przejęła wszystkie akcje szwedzkiej firmy Orbit One, kontraktowego producenta elektroniki oraz elektromechaniki. Orbit One posiada dwie fabryki w Szwecji i jedną w Polsce, zatrudnia 620 pracowników, w tym 65 inżynierów.

Firma ta ma silną pozycję na rynku kontraktowej produkcji elektroniki w krajach skandynawskich, dzięki stabilnej i różnorodnej bazie klientów. Transakcja ma zwiększyć może produkcyjne firmy Hanza, a także podnieść poziom wiedzy eksperckiej, co przełoży się na zwiększony zwrot z inwestycji.

Transakcja przebiegła na następujących zasadach: Hanza zakupi wszystkie akcje Orbit One. Koszt transakcji na podstawie wyników finansowych 2023 roku wyniesie 367 milionów koron szwedzkich (ok. 65 mln złotych). Istnieje jeszcze opcjonalny koszt wynikający z wyników finansowych w 2024 roku, który może wynosić 91 mln koron czeskich w przypadku siedmiokrotnego zwiększenia zysku. Data realizacji transakcji zależy od instytucji regulacyjnych, ale przewiduje się, że nastąpi najpóźniej w styczniu 2024.

O autorze