Thorium Space i ESA rozpoczynają prace nad polskim satelitą telekomunikacyjnym Small GEO

Polska spółka Thorium Space dołączyła do programu HummingSAT – nowej linii produktowej europejskich, małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO). W związku z tym oficjalnie ruszają prace nad całkowicie polskim, narodowym satelitą telekomunikacyjnym Small GEO, gdzie spółka odpowiada za definicję wymagań całej misji wraz z projektem satelity Small GEO, a także za rozwój oraz budowę w pełni cyfrowego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka.

Wstępna wartość całego projektu szacowana jest na około 75 mln EUR (324,5 mln zł), a deklarowane łączne dofinansowanie z ESA na sam payload telekomunikacyjny wyniesie 8 mln EUR (34,6 mln zł) w pierwszej fazie A/B misji (pierwsze dwa lata) oraz 25 mln EUR (108,2 mln zł) w fazie C/D/E misji (kolejne trzy lata).

ESA Partnership to program, który zapewnia odpowiednie środowisko dla branży komunikacji satelitarnej do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych na rynek komercyjny. ESA ma już w swym portfolio wdrożenie kilku znaczących projektów partnerskich w ramach programu Zaawansowanych Badań nad Systemami Telekomunikacyjnymi (ARTES), obejmującego różne typy satelitów – od dużych geostacjonarnych do cubesatów. Projekty te mają ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu kosmicznego, zapewniając innowacyjne rozwiązania i wspierając konkurencyjność branży telekomunikacji satelitarnej w Europie i Kanadzie.

Źródło: PAP

O autorze