Team RaByte przygotowuje się do zawodów FIRST Robotics Competition

Team RaByte to ambitny zespół licealistów, uczniów najlepszych warszawskich szkół, wspólnie działających w ramach projektu edukacyjnego. Uczniowie Ci zajmują się budową robotów, przy tym rozwijając się i starając się zmienić świat na lepsze.

Drużyna została założona w październiku 2019 r. i w następnym roku wystartowało w najważniejszych międzynarodowych zawodach robotycznych FIRST Robotics Competition (FRC). Od tej pory wystąpiła na licznych pokazach i zawodach, jak na przykład XChallenge czy Robotic Arena. Jednak najważniejszą imprezą, na którą przygotowuje się zespół jest właśnie FIRST Robotics Competition.

Czym jest FIRST Robotics Competition?

Są to bardzo prestiżowe, międzynarodowe zawody robotyczne organizowane przez organizację FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology), której celem jest rozwijanie i inspirowanie uczniów w dziedzinie inżynierii i technologii, zwłaszcza poprzez budowę naukę robotyki. Pierwszą i najważniejszą inicjatywą organizacji są właśnie zawody FRC, ale fundacja organizuje także imprezy dla młodszych dzieci – FIRST Lego League i FIRST Tech Challenge.

Zawody Robotics Competition dają możliwość zbudowania w pełni funkcjonalnego robota we współpracy z  inżynierami. Konkursy są organizowane od 1992 roku i do tej pory wzięło w nich udział ponad 75 000 uczniów z 24 krajów. Team RaByte jest jedną z zaledwie pięciu polskich drużyn, które biorą udział w tych zawodach.

Sezon FIRST Robotic Competition rozpoczyna się na początku stycznia 2024 roku. Wtedy publikowane są bowiem zadania konkursowe, które uczniowie muszą rozwiązać oraz zaprezentować na zawodach, na początku na szczeblu regionalnym. Każdy konkurs ma zupełnie różny zestaw zadań, które wymagają przygotowania wyspecjalizowanej konstrukcji, chwytaków i manipulatorów, przeznaczonych specjalnie do konkretnych zadań. Oznacza to, że większość projektu musi być wykonana w trakcie dosłownie dwóch miesięcy.

Pierwszym etapem są zawody regionalne. Dla naszego rejonu odbywają się one w Stambule, w pierwszej połowie marca. Tam drużyny zaprezentują swojego robota, a także sposób rozwiązania problemu. Najlepsze ekipy pojadą na finał, który odbędzie się w połowie kwietnia w Houston. Taka wyprawa to na pewno już będzie duża przygoda dla młodych ludzi, którzy w dodatku będą mieć okazję na rywalizację z rówieśnikami z całego świata. W zeszłym roku, jeden z polskich zespołów, Spice Gears z Kraśnika, zdołał awansować na finały światowe.

Przykładowo, w poprzedniej edycji imprezy, zadania polegały w największym skrócie na zbieraniu pachołków oraz piłek, a następnie odstawianie ich na miejsce. Aby było trudniej, pierwsze piętnaście sekund robot musiał wykonywać zadanie autonomicznie, a więc kod sam musiał identyfikować przedmioty oraz drogę do przeniesienia. Dodatkowo robot musiał na koniec ustawić się na ruchomej platformie w pozycji równowagi. Zadanie było wykonywane w postaci meczu: trzy drużyny na trzy drużyny. Mecze były punktowane zarówno grupowo, jak i indywidualnie, osobno dla każdej uczestniczącej drużyny.

Finansowanie

Wyjazdy na takie wydarzenia to ogromna przygoda, ale także spore koszty. Na szczęście młodzi zdobyli sobie rozlicznych sponsorów, w tym kilka bardzo znanych firm elektronicznych. Dzięki tej pomocy udało się zebrać część funduszy na wpisowe oraz sprzęt na zawody, ale młoda drużyna potrzebuje nadal pieniędzy na pokrycie kosztów wyjazdu.

Jeśli chcesz, to również możesz pomóc zespołowi. Team RaByte ma swoje konto na portalu Zrzutka.pl, gdzie możesz wspomóc finansowo, a także dowiedzieć się więcej o postępach w budowie robota.

Zapraszamy na stronę Teamu RaByte: rabyte.pl, a także na media społecznościowe projektu. Tam znajdziesz więcej informacji o inicjatywie.

Chcesz zostać oficjalnym sponsorem? Jeżeli masz firmę i chcesz, aby twoje logo znalazło się na koszulkach i samym robocie oglądanym przez tysiące ludzi – zapraszamy do kontaktu pod adresem: zofia.rupniewska@rabyte.pl

Mikrokontroler.pl jest patronem medialnym udziału Teamu RaByte w przyszłorocznej edycji FIRST Robotics Competition

O autorze