PGZ-NAREW podpisało umowę na dostawę radarów P-18PL

Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-NAREW podpisały umowę wykonawczą na dostawę i serwis 24 zestawów radiolokacyjnych dalekiego zasięgu P-18PL (UW-10).

Umowa zostanie zrealizowana w latach 2023-2035, a jej wartość wynosi ponad 3,1 mld zł. Obejmuje ona dostawy 24 szt. stacji radiolokacyjnych P-18PL wraz z pakietem szkoleniowym oraz  usługę asysty technicznej w ramach pakietu logistycznego. Radar może współpracować z wszystkimi systemami dowodzenia Sił Powietrznych oraz OPL wykorzystywanymi w Wojsku Polskim. Docelowo P-18PL będzie współpracować ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) na potrzeby zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie NAREW oraz z zestawami obrony powietrznej średniego zasięgu, w ramach II etapu programu WISŁA.

P-18PL zakończyła badania kwalifikacyjne z pozytywnym wynikiem w grudniu 2022 r. Otworzyło to drzwi do jej zamówień przez Siły Zbrojne RP i wdrożenie do produkcji seryjnej. Na P-18PL składa się zestaw złożony z 3 elementów: wóz antenowy WA-18, jednostka zasilania JZ-18T oraz wóz wskaźnikowy WW-18.

Głównym zadaniem radaru jest wczesne wykrycie zagrożenia atakiem powietrznym, określenie kierunku ataku/nalotu, rodzaju zagrożenia (klasyfikacja środka ataku). Wykryte zagrożenia pozwalają na wskazanie celów radarom kierowania ogniem. P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym, z możliwością skanowania przestrzeni w płaszczyznach azymutu i elewacji. W radarze zastosowano antenę aktywną z elektronicznie sterowaną wiązką nadawczą i cyfrowym formowaniem wiązek odbiorczych, tzw. AESA (Active Electronically Scanned Array). Takie rozwiązanie pozwala na określenie nie tylko odległości, azymutu jak w eksploatowanym dotychczas radarze P-18, ale również wysokości wykrytego obiektu. Radar pracuje w zakresie fal metrowych, co wyróżnia go na tle innych zachodnich konstrukcji, które w większości przypadków pracują w paśmie mikrofalowym. 

Wśród głównych cech P-18PL warto wymienić zdolność wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych oraz hipersonicznych, wykrywanie obiektów powietrznych typu Stealth, wykrywanie śmigłowców w zawisie, pracę w trybie pasywnym przy jednocześnie zachowaniu wysokiej mobilności – czas osiągnięcia gotowości bojowej wynosi poniżej 30 min.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze