LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Co drugiego Polaka interesują roboty, ale jedna trzecia z nas czuje przed nimi obawę

Prawie połowa Polaków byłaby skłonna polubić robota, a 18 proc. mogłoby się zaprzyjaźnić z maszyną – wynika z opublikowanego w piątek raportu „Co Polacy myślą o robotach?”, przygotowanego przez Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS i IDEAS NCBR.

Chociaż w Polsce na jednego robota przypada aż 140 pracowników (średnia światowa to jeden na 66), temat sztucznej inteligencji i robotów jest w naszym kraju bardzo popularny. Polacy mają wiele przekonań na ich temat, czasami zaskakujących – zauważają naukowcy z HumanTech Uniwersytetu SWPS oraz IDEAS Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – ośrodka działającego w obszarze sztucznej inteligencji.

Badacze z obu tych jednostek przygotowali wspólny raport „Co Polacy myślą o robotach?”. W raporcie badacze zestawili psychologiczne aspekty relacji ludzi z robotami z wiedzą naukową praktyków.

Badanie wykazało, że inteligentne maszyny wywołują w Polkach i Polakach skrajnie odmienne odczucia. 14 proc. ankietowanych uważa, że prace nad rozwojem robotyki należy prowadzić bez ograniczeń, jednak aż trzy czwarte badanych oczekuje, że roboty powinny być wprowadzane do codziennego życia z dużą ostrożnością i pod kontrolą.

Okazuje się, że roboty humanoidalne budzą zaciekawienie połowy ankietowanych, ale 31 proc. z nich odczuwa wobec inteligentnych maszyn obawę. Co drugi Polak uważa, że mógłby polubić robota. Zaprzyjaźnić się z nim byłoby gotowych już tylko 18 proc. badanych, zaś dwie na 100 osób nie wykluczają zakochania się w maszynie. Dwie trzecie ankietowanych niepokoi się, że przez postępy badań nad sztuczną inteligencją zmniejszy się liczba dostępnych miejsc pracy. Przeciwnego zdania jest tylko 5 proc. Polaków.

Raport pokazuje również, że chętnie zaangażowalibyśmy roboty do opieki nad rodzicami i dziadkami. Całodobowy monitoring bliskich zleciłoby maszynom 54 proc. Polaków, 29 proc. wykorzystałoby je, by zapewnić osobom starszym rozrywkę.

Chociaż od dekad twórcy robotów starają się uczynić je jak najbardziej podobnymi do ludzi, użytkownikom nie zawsze podobają się takie rozwiązania. Ok. 30 proc. osób odczuwa obawę na myśl, że miałyby stanąć oko w oko z androidem – co ciekawe, boi się ich więcej młodych niż dojrzałych respondentów. Mniej niepokojące wydają się nam roboty o wyglądzie i zachowaniu nawiązującym do zwierząt – takich maszyn obawia się 22 proc. ankietowanych, a 16 proc. zareagowałoby na ich widok uśmiechem.

Badanie zostało przeprowadzone jesienią 2023 r. na próbie liczącej 1052 osób w wieku powyżej 18. roku życia.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Tagi: news