Standard USB-C obowiązkowy dla wszystkich urządzeń. Przepisy UE wchodzą w życie

W 2024 roku będą obowiązywały przepisy Unii Europejskiej wskazujące, że złącze USB Typu C będzie obligatoryjne dla małych sprzętów elektronicznych (tj. telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki) na terenie Unii Europejskiej – niezależnie od producenta. Laptopy będą również musiały zostać dostosowane do wymagań – do 40 miesięcy po wejściu w życie regulacji.

Powodem wprowadzonej zmiany, o którą walczono w UE, był fakt posiadania wielu ładowarek do różnych sprzętów, co nie ma nic wspólnego ani z praktyką (konieczność zabrania kilku złączy np. na czas wyjazdu), a tym bardziej z ekologią – kable i ładowarki to elektrośmieci, które UE chce znacznie ograniczyć. Często bowiem okazywały się one bezużyteczne, kiedy klient chciał wymienić sprzęt na nowy.

Dzięki tzw. jednolitej ładowarce na terenie Unii szybkość ładowania urządzeń także ma być taka sama dla różnego rodzaju sprzętu. Kupujący będą mogli wybrać, czy chcą kupić nowy sprzęt elektroniczny z ładowarką, czy bez.

Źródło: CyberDefence24.pl

O autorze