LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Satelity Starlink z transmisją sieci LTE z przestrzeni kosmicznej

Firma SpaceX wyniosła na orbitę pierwsze 6 satelitów Starlink z funkcjami Direct to Cell. Technologia ta oznacza, że abonenci posiadający zwykły telefon komórkowy pracujący w standardzie LTE będą mogli dzwonić, wysyłać SMS-y i przeglądać treści w internecie bezpośrednio z satelitów, nawet w martwych strefach, gdzie nie ma komórkowej sieci naziemnej. SpaceX planuje zapewnić usługi komercyjne Direct to Cell w USA jeszcze w 2024 r.

W tak rozległych krajach jak USA, Kanada czy Australia jest wiele obszarów, na których nie da się lub nie opłaca się stawiać masztu telefonii komórkowej. Dotychczas jedynym rozwiązaniem było kupno kosztownego abonamentu oraz telefonu satelitarnego. To ma jednak zmienić się właśnie dzięki funkcji Direct to Cell.  

SpaceX przewiduje wyniesienie około 840 satelitów Starlink z możliwością bezpośredniego połączenia z komórką w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Na razie na orbicie znajduje się pierwsze 6 satelitów Starlink z funkcją Direct to Cell. Te satelity przechodzą obecnie proces testowania i rozruchu przed wprowadzeniem ich do użytku komercyjnego. System jest testowany na 2000 urządzeniach testowych w sieci T-Mobile i pracuje w pasmach LTE 1910–1915 i 1990-1995.

Obsługa sieci komórkowej rozpocznie się od wiadomości tekstowych, a następnie w miarę dojrzewania technologii i rozwoju sieci pojawią się usługi głosowe i transmisji danych. Chociaż usługa Direct to Cell na razie będzie testowana na terenie USA, oczekuje się, że rozszerzy się na Japonię, Australię, Nową Zelandię, Kanadę, Szwajcarię, Chile i Peru.

Źródło: SATKurier.pl