LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Zjednoczone Emiraty Arabskie pomogą NASA w budowie stacji Gateway w ramach programu Artemis

Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że Zjednoczone Emiraty Arabskie pomogą w stworzeniu stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Kraj ten odpowiedzialny będzie za dostarczenie jednego z kluczowych modułów dla stacji „Gateway”, czyli projektu realizowanego w ramach programu Artemis.

NASA planuje stworzyć pierwszą w historii ludzkości stację kosmiczną, która będzie orbitować wokół naturalnego satelity Ziemi. Chodzi o stację „Gateway”, która ma pomóc przyszłym astronautom w księżycowych wyprawach (program Artemis). Pod koniec ubiegłego tygodnia, 7 stycznia br., NASA poinformowała, ze Zjednoczone Emiraty Arabskie pomogą w tym celu. Centrum Muhammada bin Raszida z Dubaju (MBRSC) dostarczy moduł śluzy powietrznej dla powstającej stacji.

W komunikacie czytamy także, że oprócz samego modułu, Emiraty Arabskie zapewnią wsparcie inżynieryjne dla późniejszego funkcjonowania obiektu. Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy przypadek współpracy USA i ZEA w zakresie kosmicznych przedsięwzięć. Przypomnijmy, że częścią załogi misji Crew-6 był Sultan Al-Neyadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki temu stał się on drugim obywatelem ZEA, który wziął udział w misji kosmicznej i pierwszym, który został długoterminowym członkiem załogi ISS.

Od lat NASA pracuje nad stworzeniem stacji przesiadkowej dla astronautów lecących z Ziemi na Księżyc w ramach programu Artemis. Gateway będzie potrzebna dopiero od misji Artemis IV, którą planowano na 2028 r., natomiast z obecnego harmonogramu wynika, że będzie to ciężkie do realizacji w tym terminie. Według informacji podanych kilka miesięcy temu przez NASA, pierwsze elementy stacji mają zostać zintegrowane na Ziemi, a następnie wyniesione na orbitę nie wcześniej niż w 2025 r. przy pomocy systemu Falcon Heavy.

Źródło: NASA, Space24.pl