Oficjalna certyfikacja standardu Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024.

Grupa Wi-Fi Alliance ma nadzieję, że nowy standard zaspokoi potrzeby różnych sektorów, takich jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, praca hybrydowa, przemysłowy Internet Rzeczy czy “inteligentna” motoryzacja. Planuje się, że jeszcze przed końcem 2024 roku na rynku pojawią się laptopy, płyty główne, urządzenia mobilne i routery z certyfikatem Wi-Fi 7.

Jednym z największych atutów nowego standardu Wi-Fi 7 jest znaczny wzrost prędkości przesyłu danych. W porównaniu do poprzedniego standardu, Wi-Fi 6, prędkość przesyłu danych może wzrosnąć nawet pięciokrotnie. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć za pomocą Wi-Fi 7, wynosi 46 Gb/s. Nowe rozwiązanie umożliwia płynne przełączanie się pomiędzy trzema dostępnymi pasmami: 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. Dodatkowo, rozszerzono zakres dostępnych kanałów dla pasma 6 GHz o kanały 320 MHz. Funkcja Multi-Link Operation (MLO) umożliwia jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych przez wiele łączy.

Wi-Fi 7 wprowadza również nową modulację 4096-QAM (w porównaniu do 1024-QAM w Wi-Fi 6) oraz technologię 16X16 MU-MIMO (w porównaniu do 8X8 MU-MIMO w Wi-Fi 6). Te ulepszenia przekładają się na wysoką wydajność sieci, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń. Co więcej, zasięg sieci nie powinien ucierpieć na tych udoskonaleniach i wyniesie do 30 metrów wewnątrz pomieszczeń oraz do 120 metrów na zewnątrz. Dzięki tym cechom, Wi-Fi 7 otwiera nowe możliwości dla szybkiej i niezawodnej łączności bezprzewodowej.

Źródło: Devmasters.pl

O autorze