Solaris z rekordowym zamówieniem na trolejbusy dla Genui
Przewoźnik AMT Genova zawarł z firmą Solaris rekordowe zamówienie na dostawę aż 112 sztuk 18-metrowych trolejbusów. Solarisy Trollino 18 wyposażone w technologię IMC zostaną dostarczone do nadmorskiej Genui we Włoszech. Wartość kontraktu przekracza 100 milionów euro.

Włoski przewoźnik AMT Genova (Azienda Mobilità e Trasporti SpA) dokonał imponującego zakupu 112 przegubowych Solarisów Trollino 18. To jedno z największych jednorazowych zamówień na przegubowe trolejbusy w dotychczasowych realizacjach producenta. Wartość kontraktu przekracza 100 milionów euro.
„Nieco ponad rok temu dostarczyliśmy do Genui 30 nowoczesnych autobusów elektrycznych. Tym razem przewoźnik AMT postawił na trolejbusy, rozwiązanie dobrze znane i cenione w stolicy Ligurii. Doświadczenie naszej firmy w produkcji tych bezemisyjnych pojazdów przekracza już 2000 trolejbusów, co zostało docenione przez AMT Genua i zaowocowało tym historycznym kontraktem”, powiedział Alberto Fiore, Dyrektor Zarządzający Solaris Italia.
Oprócz tradycyjnego napędu elektrycznego, trolejbusy dla Genui dodatkowo zostaną wyposażone w baterie trakcyjne, dzięki którym pojazdy będą mogły pokonać znaczny dystans bez konieczności podłączenia do trakcji. Energia w bateriach uzupełniana będzie zarówno na postoju, jak i w trakcie jazdy i pobierana z sieci trakcyjnej za pomocą technologii In Motion Charging (IMC).
Na uwagę zasługuje planowanie komunikacji miejskiej w Genui. Obecnie miasto podejmuje zdecydowane kroki w celu ulepszenia infrastruktury transportu publicznego. Wyrazem tego jest najnowsze zamówienie na trolejbusy Solaris oraz inwestycja w budowę nowej linii trolejbusowej. Przedsięwzięcia te są elementem szerszego planu włoskiego przewoźnika, przewidującego przejście na całkowicie elektryczną flotę miejską do 2025 roku.
Współpraca firmy Solaris i przewoźnika AMT Genua sięga 2013 roku. Szczególnie nobilitującym było niedawne zamówienie na 30 autobusów elektrycznych, dostarczonych w 2022 roku. Po realizacji najnowszego kontraktu na 112 przegubowych Trollino 18, Genua stanie się jednym z większych użytkowników trolejbusów marki Solaris.
Źródło: Materiały prasowe

Scanway zwiększa przychody, inwestuje w zaplecze produkcyjne i zawiera nowe kontrakty
Sieć Badawcza Łukasiewicz rozwija laboratoria przemysłu wysokich technologii
Grupa Volkswagen i Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku zacieśniają współpracę badawczą w dziedzinie sztucznej inteligencji i mobilności 

![https://www.youtube.com/watch?v=BgxJVTwYJ-s Zapraszamy do obejrzenia filmu i wysłuchania krótkich wypowiedzi prelegentów Hardware Forum 2026 i organizatorów majowej konferencji dla inżynierów z branży elektronicznej: Konrad Bruliński z Lemontech, prof. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej, Zbigniew Huber z FLC, Ewa Załupska z firmy KROK, Jerzy Kozieł z MPTECH, Grzegorz Potyralski z VIGO Photonics, dr Krzysztof Czuba z Politechniki Warszawskiej, Anna Beata Kalisz Hedegaard z Quantum Security Defence, Adrian Cichosz z Elhurt Dystrybucja Anna Kamińska z Creotech Quantum, oraz Łukasz Jaeszke i Adam Jaeszke z TEK.day [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/05/tytulowe-film-1.png)



