Korea Południowa stworzy największy na świecie hub producentów chipów za ponad 470 mld USD

Szykuje się gigantyczna inwestycja w rozbudowę południowokoreańskich mocy produkcyjnych w segmencie półprzewodników. Tamtejsze firmy przy współpracy z rządem mają plan stworzenia największego na świecie klastra producentów chipów. Kosztować ma to co najmniej 470 mld USD.

SeongJoon Cho/Bloomberg

Rząd Korei Południowej zaprezentował w poniedziałek plan inwestycyjny obejmujący rozwój produkcji chipów w tym kraju. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, obejmuje on inwestycje prywatne o wartości 622 bln wonów (471 mld USD), które prowadzone będą do 2047 r. Pieniądze spożytkowane mają być m.in. na budowę 13 nowych fabryk chipów i trzech obiektów badawczych, oprócz istniejących już obecnie 21 zakładów. Oczekuje się, że obszar rozciągający się od Pyeongtaek do Yongin będzie największy na świecie pod tym względem i do 2030 r. będzie w stanie produkować 7,7 mln wafli miesięcznie.

Wśród podmiotów jakie wezmą udział w programie są dwaj najwięksi południowokoreańscy producenci chipów: Samsung Electronics oraz SK Hynix. Obaj giganci zamierzają budować swoje najbardziej zaawansowane fabryki chipów we własnym zakresie. Samsung stawia na duże własne zakłady produkcyjne, w tym na produkcję układów scalonych dla innych firm — w ramach inwestycji o wartości 500 bln wonów do 2047 r. Mniejszy rywal Hynix zamierza w tym samym okresie zainwestować 122 bln wonów w produkcję układów pamięci w Yongin.

Ujawniony plan jest kilka razy większy niż określano go w pierwszych zapowiedziach w zeszłym roku. Władze, które ściśle współpracują z prywatnymi firmami w zakresie celów strategicznych kraju, zwiększą swoje wsparcie dla krajowego sektora chipów, który stanowi około 16 proc. całkowitego eksportu.

Nadrzędnym celem Seulu jest zwiększenie samowystarczalności kraju w zakresie półprzewodników, przy jednoczesnym zwiększeniu jego udziału w rynku światowej produkcji chipów do 10 proc. do 2030 r. z obecnych 3 proc.

Źródło: pb.pl, Bloomberg

O autorze