Fabryka Stellantis w Gliwicach rozpoczyna produkcję elektrycznych vanów

Zakład Stellantis w Gliwicach uruchomił produkcję w pełni elektrycznych dużych samochodów dostawczych. Z dużą radością informuję, że Zakład Dużych Samochodów Dostawczych w Gliwicach wyprodukował pierwsze w pełni elektryczne pojazdy – Fiaty Professional E-Ducato – wskazała rzeczniczka spółki Agnieszka Brania. Dodała, że jest to pierwszy seryjnie produkowany w pełni elektryczny duży van z Polski.

Fabryka samochodów dostawczych w Gliwicach należy do jednostki biznesowej pojazdów użytkowych Stellantis (Stellantis Commercial Vehicles Business Unit). Zakład rozpoczął seryjną produkcję wiosną 2022 r. Jego portfolio dotąd obejmowało m.in. modele Opel Movano, Peugeot Boxer czy Citroën Jumper.

Zgodnie z informacją koncernu pierwszym w pełni elektrycznym samochodem dostawczym, który zjechał z linii produkcyjnej fabryki jest Fiat Professional e-Ducato. Wraz z uruchomieniem produkcji, Fiat Professional dołączył do pozostałych marek produkowanych w Gliwicach, jakimi są: Citroën, Opel, Peugeot i Vauxhall.

W modelu Fiat e-Ducato montowany jest akumulator o pojemności 110 kWh, który umożliwiła zasięg do 420 km. Nowa jednostka napędowa generuje do 200 kW mocy (270 KM) w połączeniu z momentem obrotowym wynoszącym 410 Nm. Funkcje ładowania obejmują dwie standardowe ładowarki: pierwszą o mocy 11 kW do szybkiego ładowania prądem zmiennym i drugą o mocy do 150 kW w opcji ładowania prądem stałym, umożliwiającą szybkie naładowanie akumulatora w 55 minut. Pojazd zachowuje przestrzeń o pojemności do 17 m sześc. i ładowność do 1500 kg.

Stellantis akcentuje, że ostatnie dwa lata upłynęły pod znakiem przekształcenia polskiej fabryki koncernu w Gliwicach w ośrodek produkcji w pełni elektrycznych pojazdów użytkowych oraz w centrum tworzące oprogramowania na potrzeby pojazdów definiowanych programowo (Software Defined Vehicles). Rolę tę pełnią wspólnie fabryka dużych samochodów dostawczych i Centrum Oprogramowania Software Experience (SWX).

Produkcja e-Ducato odbywa się w nowym zakładzie. Obiekt jest wyposażony w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie, stosowane są w nim energooszczędne technologie lakiernicze oraz efektywne procesy jakościowe. Znajduje się tam także tor testowy.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze