Pierwsze kroki ze standardem Matter

Chaos w dziedzinie rozwoju domów inteligentnych został istotnie uporządkowany dzięki wprowadzeniu nowego standardu technologicznego Matter przez Connectivity Standards Alliance (CSA). Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się kupować urządzenia, które miały sprawić że Twój dom będzie nieco inteligentniejszy, z pewnością docenisz wpływ, jaki standard Matter wywiera na branżę domów inteligentnych.

Wszyscy mamy swoje ulubione ekosystemy inteligentnego domu od różnych firm, np. Apple, Amazon, Google, Samsung i wielu innych. Posiadanie tak wielu dostępnych opcji to zwykle świetna rzecz, chyba że odpowiada się za ich rozwój i utrzymanie. Standard Matter pozwala wspomnianym firmom zaprojektować jeden produkt, np. bezprzewodową żarówkę, która będzie kompatybilna ze wszystkimi popularnymi platformami domów inteligentnych.

Jeśli chodzi o standard Matter, jak być może udało ci się już zauważyć, wyszukiwanie związanych z nim słów kluczowych może, ale nie musi, zwrócić interesujące nas wyniki. Moje wyszukiwanie hasła „Zestaw startowy Matter” w niektórych popularnych wyszukiwarkach przyniosło głównie wyniki dotyczące jakichś gier fabularnych. Uznaliśmy, że przydatne będzie przygotowanie krótkiego wprowadzenia do urządzeń i zestawów rozwojowych zgodnych z tym standardem.

Matter jest standardem otwartoźródłowym, zarządzanym przez CSA i podobnie jak w przypadku większości organizacji normalizacyjnych, takich jak Wi-Fi Alliance, Bluetooth SIG i innych, CSA robi świetną robotę, jeśli chodzi o wyraźne wskazywanie, które z urządzeń są certyfikowane do użytku ze standardem Matter. W witrynie CSA, pod adresem https://csa-iot.org/all-solutions/matter/ znajdziemy liczne zasoby, często zadawane pytania, dokumentację i nie tylko. CSA posiada w swojej witrynie internetowej wyszukiwarkę certyfikowanych produktów, którą można znaleźć pod adresem https://csa-iot.org/csa-iot_products/. Na tej stronie znajdują się dwa obszary – jeden to wyszukiwarka produktów końcowych, a drugi – platform zgodnych ze standardem.

Źródło ilustracji: CSA

Ponadto filtr „Program Type” (Typ programu), po lewej stronie strony wyszukiwania produktów certyfikowanych, wyświetla wszystkie technologie obsługiwane przez CSA, z których jedną jest Matter. Poniżej wymieniono szereg dostawców i produktów zgodnych ze standardem. Należy pamiętać, że nie jest to pełny wykaz, ponieważ dostępne są inne warianty tych urządzeń, nie wspominając o innych firmach, które wykorzystywały te układy półprzewodnikowe w swoich modułach, urządzeniach itp.

Nazwa firmyNumer katalogowy (łącze)Opis
Texas InstrumentsLP-CC2652R7Zestaw ewaluacyjny Thread Matter
MicrochipEV36W50APłytka ewaluacyjna Wi-Fi Matter
STMicroNUCLEO-WB55RGPłytka ewaluacyjna Thread Matter wykorzystująca urządzenie STM32WB5
NXPIOTZTB-DK006Zestaw rozwojowy Thread Matter oparty na urządzeniu K32W041/061
NXPOM15080-K32WKlucz sprzętowy Matter USB (może być używany jako router graniczny Thread)
EspressifESP32-C3-DEVKITM-1Płytka ewaluacyjna Wi-Fi/Thread Matter z ESP32
SparkfunDEV-20270Płytka ewaluacyjna oparta na urządzeniu MGM240P firmy Silicon Labs
Silicon LabsXG24-PK6009APłytka ewaluacyjna Thread Matter dla EFR32MG24
Nordic SemiconductorTHINGY53Zestaw ewaluacyjny Thread Matter
Silicon LabsRS9116X-SB-EVK2Płytka ewaluacyjna Wi-Fi/Thread Matter z RS9116
InfineonCY8CKIT-062S2-43012Płytka ewaluacyjna Wi-Fi Matter dla PSOC 6 oraz CYW43012

Innym niezwykle przydatnym źródłem jest projekt CHIP (Matter) w serwisie github, https://github.com/project-chip/connectedhomeip. Znaleźć tam można wiele przykładowych zasobów ułatwiających kodowanie. 

Podczas opracowywania projektu zgodnego ze standardem Matter, wiele rzeczy pozostaje bez zmian, na przykład potrzeba kodowania łączności i czujników. Różnica polega na tym, że teraz należy również uwzględnić standard Matter. Korzystając z jednego z wielu wymienionych powyżej przykładów, można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dostępne przykłady kodu zostały napisane w wielu językach programowania, takich jak C++, Java i Python, dzięki czemu jest to świetna opcja dla każdego dewelopera. 

Na etapie tworzenia standardu Matter należało wziąć pod uwagę wiele rzeczy, ale trzy kluczowe czynniki to niezawodność, bezpieczeństwo i bezproblemowa integracja. Czynniki te ulegają ciągłej poprawie wraz z pojawianiem się nowych wersji. Niektóre z kluczowych czynników bezpieczeństwa to m.in. unikalne dla urządzenia uwierzytelnianie łączenia, bezpieczne aktualizacje bezprzewodowe oraz prywatność i integralność w całej sieci. Korzystając z powyższych zasobów, deweloper może zapewnić uwzględnienie tych i wielu innych środków bezpieczeństwa w swoim projekcie. Aby dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczeń w standardzie Matter, odwiedź  stronę https://csa-iot.org/resources/security/.

Płytka ewaluacyjna Thing Plus Matter firmy Sparkfun

Celem standardu technologicznego Matter jest ujednolicenie i uproszczenie inteligentnych urządzeń domowych. Standard ten powstał w wyniku trzyletniej współpracy między stowarzyszeniem normalizacyjnym i gigantami branżowymi. Niemniej głębsze spojrzenie na technologię Matter pozwala docenić ponad 20 lat niesamowitych wysiłków i ewolucji wielu różnych technologii, które radykalnie zmieniają oblicze współczesnych domów inteligentnych.

Aby dowiedzieć się więcej i zacząć korzystać ze standardu Matter, odwiedź stronę digikey.com/matter.

Artykuły opublikowano dzięki uprzejmości Digi-Key Electronics

O autorze