LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Światowy rynek półprzewodników skurczył się o 11,1%

Firma analityczna Garner opublikowała analizę rynku półprzewodnikowego w 2023. Według analityków przychód w porównaniu do 2022 spadł o 11,1%. Ucierpiał zwłaszcza sektor pamięci, który zanotował spadek aż o 37%, co jest jednym z najgorszych wyników w historii.

Według analityków globalny rynek półprzewodników jest warty 533 miliardów USD, z czego 25 największych producentów obejmuje 74,4% rynku.

Doszło również do przetasowań na liście największych gigantów. Pierwsze miejsce zajmuje Intel, który zrzucił z piedestału Samsunga. W pierwszej piątce po raz pierwszy melduje się Nvidia, ze wzrostem aż o 56,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wszystko dzięki bardzo mocnej pozycji na rynku AI. Z kolei lider rozwijającego się sektora automotive, STMicroelectronics, zanotował wzrost o 3 pozycje i trafia na miejsce 8.

Poniżej lista największych producentów półprzewodników w 2023, wg analityków Gartner.

Miejsce 2023Miejsce 2022FirmaPrzychód 2023 (mld USD)Procent rynku 2023Przychód 2022 (mld USD)Wzrost 2023-2022 (%)
12Intel48,6649,158,436-16,7
21Samsung Electronics39,9057,563,823-37,5
33Qualcomm29,0155,434,780-16,6
46Broadcom25,5854,823,8687,2
512NVIDIA23,9834,515,33156,4
64SK Hynix22,7564,333,505-32,1
77AMD22,3054,223,620-5,6
811STMicroelectronics17,0573,215,8427,7
99Apple17,0503,218,099-5,8
108Texas Instruments16,5373,118,844-12,2
  Inni (spoza top 10)268,85350,7294,729-8,8
  Cały rynek533,025100,0599,562-11,1

Źródło: Gartner

Tagi: biznes, news