Największa farma fotowoltaiczna z trackerami solarnymi już otwarta

Grupa Electrum i R.Power oddały do użytku jeden z największych projektów PV w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych. Obiekt o mocy 21 MW składa się z 38 888 modułów PV. Farma wytworzy energię, która odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. 7 tys. gospodarstw domowych.

Instalację zlokalizowaną w miejscowości Osów w województwie lubuskim zbudowała białostocka Grupa Electrum na zlecenie R.Power. Powstała z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Farma składa się łącznie z 38 888 modułów podążających za ruchem słońca, dzięki zastosowaniu trackerów solarnych. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować produkcję energii w porównaniu do konstrukcji statycznych.

W projekcie zastosowano stworzony przez Electrum unikalny system regulacji mocy czynnej i biernej o nazwie Renedium. Współpracuje on z wieloma jednostkami wytwórczymi i umożliwia płynne zarządzanie produkcją energii w obiektach o dużej skali. Electrum szacuje, że farma fotowoltaiczna w Osowie pozwoli każdego roku wytworzyć wolumen energii odpowiadający zużyciu około 7 tys. gospodarstw domowych oraz uniknąć emisji ponad 4,2 tys. ton dwutlenku węgla.

Źródło: havas.com, smart-grids.pl

O autorze