Moduł awaryjnego podtrzymywania zasilania IEI na bazie superkondensatorów w ofercie JM elektronik

W erze, gdzie niezawodność dostępu do energii elektrycznej jest kluczowa, wielu producentów proponuje stosowanie awaryjnego podtrzymania pracy komputerów z zastosowaniem ogniw opartych na chemii litowo-jonowej lub akumulatorów żelowych. Minimalne oczekiwanie wobec zasilania awaryjnego jest takie, aby komputer był w stanie zamknąć bezpiecznie sesje i zapisać dane, tak by nie uległy one utracie w chwili utraty zasilania.

Akumulatory litowe niestety źle znoszą ciągły proces ładowania, który skraca ich żywotność. Z kolei realizacja cykli technicznego rozładowania skutkuje niższym zapasem energii w sytuacji awaryjnej. Akumulatory żelowe są natomiast ciężkie i niosą ryzyko uszkodzenia zasilanych urządzeń, ze względu na elektrolit o silnie żrących właściwościach. Ich żywotność także jest ograniczona.

Układami zdolnymi do magazynowania energii, o dużej gęstości energii, pozbawionymi płynnego elektrolitu i dobrze znoszącymi pracę pod permanentnym pełnym naładowaniem są superkondensatory.

IEI Integration Corp., historycznie pierwszy partner JM elektronik w obszarze Industrial IT oraz światowej klasy producent komputerów przemysłowych i peryferii, wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie jakim jest moduł zasilania awaryjnego oparty na superkondensatorach, o nazwie RHEA-I660A. To urządzenie jest przeznaczone do ochrony krytycznych systemów informatycznych i innych urządzeń elektronicznych przed krótkotrwałymi przerwami w dostawie prądu.

Moduł ten składa się z sześciu superkondensatorów 3.0V/600F, które zapewniają szybkie i efektywne zasilanie w sytuacjach awaryjnych. Jego adaptacyjne napięcie wejściowe/wyjściowe (12/19/24 VDC) pozwala na elastyczne dopasowanie do różnorodnych systemów. W przypadku pełnego obciążenia (150 W), moduł jest w stanie dostarczać energię przez 60 sekund, natomiast przy standardowym obciążeniu 60 W – przez 180 sekund.

Urządzenie może pracować w warunkach temperaturowych, od -40°C do 60°C, co jest kluczowe w wielu zastosowaniach przemysłowych. Dodatkowo moduł charakteryzuje się imponującą liczbą 500 000 cykli ładowania i rozładowania, co świadczy o jego trwałości oraz niezawodności. Żywotność superkondensatorów szacowana jest na minimum 10 lat, co czyni RHEA-I660A rozwiązaniem kilkukrotnie dłużej zapewniającym awaryjnie zasilania, jak w przypadku zastosowania ogniw litowo-jonowych czy akumulatorów żelowych.

Zastosowanie modułu upraszcza istotnie budowę układu awaryjnego podtrzymania zasilania, gdyż RHEA-I660A można na stałe włączyć w główny tor zasilania.Moduł wyposażony jest w intuicyjne oprogramowanie, które ułatwia monitorowanie i zarządzanie urządzeniem, w tym zdalne wyłączanie systemu. Wymiary modułu to 166×90.5×82.6 mm, a wśród interfejsów wyjściowych mamy tu się m.in. złącze dla wyświetlacza LED, USB 2.0 Type-A oraz złącza DC różnych standardów.

Więcej informacji oraz możliwość zamówienia produktu na stronie https://jm.pl/pl/poznaj-zalety-zastosowania-modulu-produkcji-iei-zbudowanego-z-superkondensatorow-a-przeznaczonego-do-awaryjnego-podtrzymania-zasilania/791/aktualnosc/

O autorze