Rozwiązania Łukasiewicza zmieniają życie ludzi. Zakończył się Tydzień Sztucznej Inteligencji

Wzmocnienie gospodarki, zapewnienie bezpieczeństwa, poprawa stanu zdrowia czy po prostu polepszenie jakości naszego życia – takim celom między innymi ma służyć rozwój sztucznej inteligencji. W Polsce i na świecie przybywa nowych technologii opartych na SI. Eksperci Łukasiewicza na co dzień pracują nad jej różnorodnym wykorzystaniem. Do naszych zadań należy jednak nie tylko opracowywanie nowych rozwiązań, o których piszemy poniżej, ale i edukacja w tym zakresie. Dlatego cieszy udział Łukasiewicz – EMAG w dobiegającym końca Tygodniu Sztucznej Inteligencji, który jest częścią programu Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Podczas kilku dni warsztatów, wykładów, paneli i innych spotkań w Katowicach Łukasiewicz – EMAG zaprezentował prace i produkty stworzone przez swoich naukowców. To m.in. elektryczny pojazd transportowy ETV, przeznaczony do ratownictwa górskiego, czy WALKER 2, czyli unikatowy w skali świata przenośny miernik pomiaru parametrów jakości węgla, tj. popiołu, wilgoci i wartości opałowej. To także aplikacja AudioMovie, która osobom z wadą wzroku pozwala oglądać filmy, czy wirtualny tłumacz języka migowego dla osób głuchych.

Ostatniego dnia stycznia odbyła się również konferencja otwierająca 2024forAI. To inicjatywa podjęta wspólnie przez Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0, Mazovia EDIH i EIT Manufacturing HUB Poland, działające przy Łukasiewicz – PIAP. Konferencja zainaugurowała całoroczny cykl wydarzeń, skierowanych do przedsiębiorstw, w celu zdobycia wsparcia i wiedzy o możliwości finansowania i rozwoju ze środków europejskich, do firm, które są zainteresowane rozwiązaniami wykorzystującymi SI, do podmiotów poszukujących partnerów do projektów międzynarodowych i innych. Podczas konferencji uczestnicy poznali główne cele 2024forAI, głównych partnerów, dostępne programy wsparcia rozwoju oraz przedsiębiorców i ich katalogi usług. W otwarciu wziął udział prezes Centrum Łukasiewicz Andrzej Dybczyński, który opowiedział przy okazji o głównych kompetencjach Łukasiewicza w zakresie AI.

Sztuczna inteligencja to obecnie jeden z głównych tematów w dyskursie publicznym. Jest na językach wielu osób: zarówno naukowców, programistów, inżynierów czy techników, jak i publicystów, dziennikarzy czy polityków. W tej przestrzeni pojawia się też Łukasiewicz, jego pracownicy i ich konkretne badania i sukcesy. Bo rozwój sztucznej inteligencji ma sens tylko wtedy, gdy jej możliwości są realnie wykorzystywane: zamieniane w produkty i mechanizmy, używane zarówno przez firmy, jak i przez zwykłych ludzi. Nie bez kozery jednym z haseł Łukasiewicza jest Nauka dla Biznesu.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze