Wojsko USA będzie tankować satelity na orbicie

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych wybrały rozwiązanie koncernu Northrop Grumman jako preferowany model do tankowania satelitów wojskowych na orbicie. Zdolność ta jest niezbędna do wydłużenia operacyjności tego typu urządzeń oraz manewrowania nimi w kosmosie.

Jednym z głównych problemów satelitów na orbicie jest ich ograniczona ilość paliwa. Urządzenia te są oczywiście wyposażone w matryce, które muszą być skierowane w stronę Słońca, natomiast przy niektórych działaniach w kosmosie, zapotrzebowanie na paliwo jest większe. W tym celu część firm pracuje nad specjalnymi platformami, dzięki którym satelity będą mogły uzupełnić swoje braki. Przykładem jest Pasywny Moduł Tankowania (PRM; Passive Refueling Module) firmy Northrop Grumman.

Technologia została w ostatnim czasie wybrana przez Dowództwo Systemów Kosmicznych (SSC; Space Systems Command) jako preferowany moduł technologii tankowania satelitów na orbicie. Rozwiązanie jest skierowane oczywiście do jednostek wojskowych, a na jego bazie strony projektu opracują docelowy system dla satelitów SSC. Przy tego typu technologii kluczowa jest standaryzacja, aby każdy z satelitów Sił Kosmicznych USA był w stanie zadokować do platformy i uzupełnić braki paliwa.

W komunikacie opublikowanym przez Northrop Grumman czytamy, że SSC oraz Defense Innovation Unit wspólnie dofinansowały amerykański koncern w ramach przygotowań do wysłania PRM na platformie Mission Robotic Vehicle (MRV), która powinna zostać wyniesiona w bieżącym roku. MRV ma zaprezentować zdolność prowadzenia inspekcji, napraw i innych usług na orbicie geostacjonarnej.

Rozwiązanie tankowania satelitów jest niezbędne w misjach lub ćwiczeniach wojskowych w przestrzeni kosmicznej. US Space Force już teraz testują metody zbliżania się satelitów w celu zbierania danych wywiadowczych. Przypomnijmy, że tego typu działanie zostało przeprowadzone w ubiegłym roku przez amerykańskie STARCOM (Space Training and Readiness Command).

Oprócz wybrania PRM jako preferowany interfejs dla satelitów wojskowych, Northrop Grumman dostał również wsparcie na opracowanie kosmicznego tankowca dla satelitów na orbicie geosynchronicznej. Platforma o nazwie GAS-T (Geosynchronous Auxiliary Support Tanker) będzie w stanie magazynować do 1 t hydrazyny, czyli podstawowego materiału pędnego dla satelitów.

Źródło: Northrop Grumman / Space24.pl

O autorze