Polacy konstruują ramię robotyczne dla księżycowej misji ESA

Ambitny projekt ESA – ARGONAUT koncentruje się na opracowaniu wszechstronnego lądownika księżycowego, przeznaczonego do wsparcia szerokiej gamy misji: od dostawy ładunków i infrastruktury niezbędnej do budowy baz księżycowych, poprzez badania naukowe po rozmieszczanie łazików czy stacji energetycznych.

Konstrukcja lądownika opiera się na trzech głównych komponentach: elemencie zbliżenia się do Księżyca (Lunar Descent Element), służącym do nawigacji i lądowania, platformie ładunkowej (Cargo Platform Element) dla transportowanych ładunków oraz samym ładunku (Payload) dostarczanym na powierzchnię naszego satelity.

ARGONAUT kładzie duży nacisk na adaptacyjność użytych rozwiązań, gwarantując tym samym realizację szerokiego spektrum misji. Jednym z najważniejszych zadań będzie bezpieczny wyładunek zawartości lądownika na powierzchnię Księżyca. Zaproponowane przez PIAP Space ramię robotyczne, konstruowane w ramach projektu Breadboarding of a Robotic Manipulator for Lunar Missions (MANUS), umożliwi ESA wykonanie szeregu zadań, takich jak misje załogowe, transport i rozładowywanie ładunków na powierzchni Księżyca. Umożliwi także autonomiczne badania na powierzchni Srebrnego Globu bez udziału astronautów.

Manipulator jest efektem wieloletniej pracy firmy, która rozwijała swoje konstrukcje w oparciu o założenie jego modułowej budowy (Key Enabling Building Blocks), tak by móc je konfigurować w zależności od wymaganej operacji w danej misji. W ramach projektu MANUS, PIAP Space wraz z zaproszonymi partnerami – firmami Astronika, GMV oraz Leonardo, przeprowadzi badania pozwalające zaprojektować technologię wspierającą operacje logistyczne, badania naukowe oraz załogowe misje na powierzchni Księżyca na podstawie 3 scenariuszy referencyjnych przygotowanych przez ESA.

Z kolei w drugiej części projektu, zostanie zbudowana prototypowa wersja demonstracyjna ramienia robotycznego (breadboard) służąca do demonstracji technologii, testów i weryfikacji zakładanych funkcji systemu wraz z wymaganym sprzętem testowym.

Źródło: Space Agency/PIAP Space/Space24.pl

O autorze