Wyjątkowo wysokie wyniki Nvidia w IV kwartale 2023 roku

Nvidia zaprezentowała swoje wyniki za czwarty kwartał, które zostały przyjęte z zadowoleniem przez akcjonariuszy. Spółka zanotowała bezprecedensowy wzrost dzięki wiodącej pozycji w branży sztucznej inteligencji.

W IV kwartale 2023 roku Nvidia zarobiła na czysto 12,86 mld dolarów, czyli 4,93 USD na akcję. Po wyłączeniu części kosztów (ang. non-GAAP) EPS wyniósł 5,16 USD na akcję, względem 4,60 USD oczekiwanych średnio przez analityków. To o 486% więcej niż przed rokiem oraz o 28% więcej niż w poprzednim kwartale.

Powyżej rynkowego konsensusu uplasowały się także przychody. Te wyniosły 22,1 mld USD. Oznacza to, że były o 265% wyższe niż rok temu oraz o 22% wyższe niż w trzecim kwartale. Analitycy spodziewali się sprzedaży na poziomie 20,4 mld USD. Większość przychodów Nvidia uzyskała z segmentu centrów danych, które przyniosły 18,4 mld USD. To o 409% więcej niż przed rokiem oraz o 27% więcej niż w poprzednim kwartale.

Jeszcze kilka lat temu Nvidia była kojarzona jako producent kart graficznych, czyli przedsiębiorstwo ważne dla graczy komputerowych i „kopaczy” kryptowalut. Teraz firma z Santa Clara dostarcza wirtualnych „kilofów i łopat” dla gorączki złota XXI wieku, jakim stały się akcje spółek zaangażowanych w algorytmy generatywnej sztucznej inteligencji. Świat finansów wiążę ogromne nadzieje z tą technologią, która potrzebuje olbrzymich mocy obliczeniowych i baz danych.

Źródło: Bankier.pl

O autorze