Przedstawiciele TSMC w Instytucie Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz pochwaliła się, że zorganizowała spotkanie, na którym gościli przedstawiciele TSMC, a także pięciu polskich uczelni. Spotkanie dotyczyło współpracy pomiędzy TSMC, a polskim sektorem edukacyjnym.

TSMC przedstawiło swoją ofertę współpracy w zakresie rozwoju talentów, w tym program nauczania na temat półprzewodników, oraz ofertę staży – dwumiesięcznych programów mających na celu zapoznanie studentów z podstawową wiedzą z obszaru branży półprzewodników. Zwłaszcza ta druga opcja może być atrakcyjna dla edukacji, gdyż pozwoli najbardziej utalentowanym studentom zapoznanie się z „poważnym”, zaawansowanym przemysłem półprzewodnikowym. Na spotkaniu stawili się przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Łódzkiej oraz krakowskiego AGH. Zaprezentowali oni obszary badań i edukacji w zakresie mikroelektroniki i fotoniki. O potencjale Łukasiewicza w tym obszarze opowiedział też Andrzej Taube z Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki.

Spotkanie jest częścią zacieśniających się relacji polsko-tajwańskich w zakresie produkcji półprzewodników. Wyrazem tej relacji była m.in. wizyta przedstawicieli Łukasiewicza na Polsko-Tajwańskich Konsultacjach Gospodarczych w Tajpej w maju 2022. Również samo TSMC wyraźnie zaczyna inwestować w Europie czego wyrazem jest np. budowa fabryki w Dreźnie we współpracy z europejskimi gigantami.

Źródło: Łukasiewicz

O autorze