Nvidia zaprezentowała nowy chip do sztucznej inteligencji – Blackwell B200

Nvidia rozpoczęła w poniedziałek swoje flagowe wydarzenie GTC 2024. Podczas wydarzenia ogłoszono powstanie nowego chipa do obliczeń w sztucznej inteligencji – Blackwell B200. Spółka ogłosiła, że jest potrafi on wykonywać zadania 30 razy szybciej niż poprzednio oferowane układy.

Blackwell ma mieć konstrukcję dwóch, połączonych ze sobą kostek krzemu rozmiarów układów poprzedniej generacji. Nie podano dokładnej specyfikacji i parametrów układu, ale zapowiedzi Jensena Huanga, CEO Nvidii są bardzo szumne. Według niego nowy układ ma „wykraczać poza granice fizyki” i „realizować obietnicę sztucznej inteligencji dla każdej branży”.

Nietrudno jest jednak uwierzyć w tak wielkie słowa. Obecnie najnowocześniejszy chip AI, Nvidia H100 to jeden z najbardziej rozchwytywanych komponentów na rynku. Sprawił też, że Nvidia potwierdziła dominację w sektorze sztucznej inteligencji, zajmując aktualnie 80% rynku. Pozwoliło to spółce stać się jedną z największych firm na świecie, atakując pozycję takich gigantów jak Apple czy Microsoft. Z układów Nvidii korzystają największe firmy technologiczne świata, takie jak Google, Facebook, Amazon czy Oracle i z dużą dozą prawdopodobieństwa będą one też szeroko korzystać z Blackwella.

Wraz z nowym układem Nvidia zaprezentowała także nowe narzędzia programowe, nazwane mikrousługami. Przeznaczone są głównie dla biznesu i pozwolą w łatwy sposób tworzyć aplikacje oparte o AI. Już teraz z platformy Nvidii korzystają usługi oparte o duże ilości danych, jak Adobe, Cadence, Shutterstock i inni.

Źródła: Reuters, BusinessInsider, Nvidia

O autorze