SpaceX wyprodukuje satelity szpiegowskie dla amerykańskich agencji wywiadowczych

SpaceX właśnie realizuje kontrakt z amerykańskimi agencjami wywiadowczymi, budując sieć setek satelitów szpiegowskich, mówią źródła agencji Reuters. Pokazuje to współpracę właściciela, Elona Muska z rządem amerykańskim.

Według źródeł sieć jest budowana przez jednostkę SpaceX Starshield, dzięki kontraktowi na kwotę 1,8 mld USD z agencją NRO, która odpowiada za wywiad satelitarny. Pokazuje to w jakim stopniu SpaceX jest zaangażowane w projekty militarne i wywiadowcze, a także pokazuje jak ważne dla Pentagonu są nowoczesne konstelacje szpiegowskie pracujące na niskich orbitach okołoziemskich. Kontrakt wyraża wzajemne zaufanie, pomimo kontrowersji wokół użycia sieci Starlink na terenie Ukrainy.

Stworzenie sieci satelitów szpiegowskich jest jednym z największych celów militarnych Stanów Zjednoczonych. Z doniesień wynika, że ma to być najbardziej wydajny, zróżnicowany i odporny orbitalny system wywiadu, nadzoru i rozpoznania, jaki kiedykolwiek widział świat. System pomoże przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu ze strony Chin oraz Rosji.

SpaceX nie skomentował doniesień. Z kolei agencja NRO potwierdziła istnienie kontraktu, ale nie ujawniła szczegółów.

Źródło: Reuters

O autorze