LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Europa osiągnęła porozumienie ze SpaceX

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z amerykańską firmą SpaceX Elona Muska. Partnerzy doszli do porozumienia w sprawie umowy o bezpieczeństwie w przypadku lotów rakiety Falcon 9 z europejskimi satelitami nawigacyjnymi Galileo. Dokument ma zostać podpisany w przyszłym tygodniu, a tym samym Europa stanie się oficjalnym klientem Elona Muska.

Unia Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna po agresji na Ukrainę zrezygnowały z partnerstwa z Rosją i korzystania z systemów nośnych Sojuz. Z drugiej strony projekt europejskiej rakiety Ariane 6 ma opóźnienia, a jej debiut ma nastąpić dopiero latem. Goniące terminy zmusiły Stary Kontynent do szukania alternatywy.

Pierwsze informacje na temat potencjalnego partnerstwa ze SpaceX pojawiły się wiosną ubiegłego roku. W październiku natomiast Wall Street Journal poinformował, że firma Elona Muska osiągnęła porozumienie z ESA w kwestii wyniesienia na orbitę okołoziemską czterech nowych jednostek geo-nawigacyjnych Galileo. Jedyną nierozwiązana sprawą pozostała umowa o bezpieczeństwie (ang. security deal).

Jak wynika z zagranicznych źródeł, Unia Europejska doszła do porozumienia ze SpaceX w sprawie warunków umowy o bezpieczeństwie, która gwarantuje pracownikom UE i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dostęp do dokumentacji, wyposażenia, platformy startowej i pierwszeństwo z zebraniu pozostałości w przypadku ewentualnego niepowodzenia startu rakiety Falcon 9. Dokument ma zostać oficjalnie podpisany w przyszłym tygodniu, a starty odbędą się w kwietniu i lipcu br.

Według portalu ArsTechnica, UE zapłaci około 196 mln USD za dwa loty Falcona 9. Niestety pilna potrzeba startu spowodowała wzrost ceny o ok. 30% w stosunku do standardowej.

Źródło: Space24.pl

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!