ZeroQs: Inteligentne wózki na zakupy szansą na zmianę

Zbliżająca się Wielkanoc często kojarzy się z długimi kolejkami sklepowymi po świąteczne smakołyki. Na horyzoncie pojawia się jednak światełko w tunelu w postaci innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest opracowany przez zespół ZeroQs inteligentny wózek na zakupy, który sprawia, że wizyty w sklepach są szybkie, proste i przyjemne. Wystarczy zeskanować produkty wkładając je do wózka, a następnie… opuścić sklep, bez konieczności stania w kolejce. Płatność zostanie zrealizowana automatycznie.

Zakupy świąteczne na ostatnią chwilę to nasza specjalność

Zeszłoroczne badanie UCE Research i Grupy Blix wskazywało, że niemal co trzeci klient w Polsce planuje zrealizować zakupy Wielkanocne na tydzień przed świętami, a jedna na pięć osób deklarowała zakupy na kilka dni przed Wielką Niedzielą. W tym roku możemy spodziewać się podobnego podejścia konsumentów. Odkładanie wizyt w sklepach na ostatnią chwilę ma kilka powodów, do których z pewnością warto zaliczyć brak czasu potrzebnego na wizytę w sklepie, chęć nabycia jak najświeższych produktów, a także oczekiwanie na promocje, które wobec aktualnej inflacji i cen towarów, mogą pozwolić na oszczędności.

Czy jesteśmy skazani na kolejki sklepowe?

Niekoniecznie. Z pomocą przychodzi nam…technologia. A dokładniej opracowany przez polski startup ZeroQs inteligentny wózek na zakupy. Wyposażony w skaner kodów kreskowych, ekran dotykowy oraz intuicyjną aplikację, umożliwia klientom samodzielne dokonanie całego procesu zakupowego – bez udziału obsługi sklepu. Jego funkcjonalność opisuje CEO ZeroQs Jarosław Kaczmarczyk: Wózek posiada zaawansowane systemy skanujące i wagowe, co umożliwia bieżące monitorowanie zawartości i obliczanie wartości zakupów. Wystarczy zeskanować produkty przed ich umieszczeniem w koszyku, a proces kończy się automatyczną płatnością zrealizowaną za pomocą aplikacji mobilnej, co znacząco przyspiesza i upraszcza całe doświadczenie zakupowe. Co więcej, możliwe jest także zapłacenie kartą lub gotówką przy stanowisku płatniczym.

Rozwiązanie funkcjonuje już w wybranych sklepach na terenie Kielc i Wrocławia. Poprzez prostotę implementacji tej technologii w placówkach handlowych oraz korzyści płynące z jej wdrożenia, inteligentny wózek na zakupy nie bez powodu zestawiany jest w kontrze do kas samoobsługowych. Nastawienie konsumentów do jak największej wygody sprzyja pojawianiu się nowych, alternatywnych metod systemów zakupowych. Wspomniane wdrożenia wózków na zakupy ZeroQs pokazują, że korzyści z tego rodzaju rozwiązań dostrzegają również przedsiębiorcy. Czy śladem Kielc i Wrocławia pójdą także inne miasta w Polsce? Przekonamy się o tym już w najbliższych miesiącach.

Źródło: ZeroQs, PAP – Mediaroom,

O autorze