TRUMPF rozpoczyna współpracę z Centrum superkomputerów Uniwersytetu w Stuttgarcie

TRUMPF podpisał umowę o współpracy z centrum superkomputerów na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Celem współpracy jest dostarczenie pracownikom TRUMPF mocy obliczeniowych superkomputerów.

Partnerstwo prezentuje jaki duży potencjał ma ekosystem przemysłowy w Niemczech. Dzięki pomocy komputerów, nasi projektanci będą w stanie efektywnie symulować maszyny jeszcze przed budową prototypów, a także trenować rozwiązania AI. – mówi Berthold Schmidt, CEO firmy TRUMPF.

Superkomputer Hawk zarządzany przez uniwersytet dostarcza mocy obliczeniowej rzędu 26 petaflopów i jest jednym z najpotężniejszych komputerów dla przemysłu. Centrum HLRS (High-Performance Computing Center Stuttgart) opracowuje również następcę Hawka, superkomputer Hunter o mocy 39 petaflopów, który ma zostać uruchomiony do końca 2024.

Dla stosunkowo prostszych operacji TRUMPF dysponuje własnymi komputerami, ale dokładniejsze i bardziej skomplikowane operacje wymagają już superkomputerów, takich jak HLRS. Przykładem takiego zadania jest symulacja komputerów kwantowych. W przyszłości firma ma także zamiar trenować modele AI na sprzęcie HLRS. Spółka już od kilku lat dostarcza rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, ale teraz można je jeszcze bardziej rozwinąć.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze