Intel i AMD odnotowują spadki spowodowane chińską blokadą dla sprzętu państwowego

Intel i AMD zanotowały ponad dwuprocentowe spadki akcji. To reakcja na wiadomość, że rząd chiński ma zamiar ograniczyć użycie amerykańskich procesorów w komputerach i serwerach rządowych. Ta decyzja może przełożyć się na miliardowe straty obu firm.

Gazeta The Financial Times podała do wiadomości, że Chiny wprowadziły wytyczne, które zakładają wycofanie się z używania amerykańskich chipów w firmach. Dodatkowo, plany zakładają także uniezależnienie od systemu Microsoft Windows oraz zachodnich dostawców baz danych i korzystanie z opcji krajowych.

Pekin ma zamiar zmniejszyć swoją zależność od zachodnich firm poprzez stymulowanie rozwoju własnego przemysłu półprzewodnikowego. To odpowiedź na amerykańskie sankcje technologiczne, które obejmują m.in. najnowocześniejsze procesory AI.

To posunięcie może spowodować duży spadek przychodów spółek. Wiadomo, że rynek chiński jest odpowiedzialny za 27% przychodów Intela oraz za 15% przychodów AMD. Według ekspertów ma to odpowiadać kwocie 1,5 mld USD dla Intela i kilkaset milionów dolarów dla AMD.

Źródło: Reuters

O autorze