Northvolt rozpoczął budowę gigafabryki w Niemczech

Northvolt zainaugurował właśnie budowę gigafabryki baterii Northvolt Drei w Niemczech. Inaugurację, oprócz kadry kierowniczej, uświetnili czołowi niemieccy politycy, a także przedstawiciele lokalnej społeczności.

Kanclerz federalny Olaf Scholz, wicekanclerz Robert Habeck i premier Szlezwik-Holsztyn Daniel Günther, wraz z dyrektorem generalnym i współzałożycielem Northvolt Peterem Carlssonem i dyrektorem generalnym Northvolt Drei Christoferem Haux, uruchomili maszyny do palowania na terenie przemysłowym pod miastem Heide, w powiecie Dithmarschen, w północnych Niemczech.

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, skomentował: Inwestycje takie jak Northvolt mają strategiczne znaczenie dla naszego kraju i Europy. Niemcy były, są i pozostaną krajem o silnej bazie produkcyjnej. A produkcja dobrych samochodów bez silników spalinowych będzie w dalszym ciągu kręgosłupem naszego sektora przemysłowego. Do tego potrzebujemy ogniw bateryjnych wyprodukowanych w Niemczech, wyprodukowanych w Europie. Jest to zatem dobra wiadomość dla całego naszego kraju, że tutaj, na północy, ogniwa bateryjne wytwarzane w sposób przyjazny dla klimatu będą w przyszłości produkowane dla miliona samochodów rocznie.

Fabryka Northvolt będzie wykorzystywać energię odnawialną z energii wiatrowej dostępnej w regionie, w którym znajduje się pierwszy park wiatrowy w Niemczech. Realizuje w ten sposób misję polegającą na masowej produkcji najbardziej zielonych baterii na świecie dla branż motoryzacyjnej, przemysłowej i energetycznej. Planuje się, że kompleks przemysłowy o maksymalnej rocznej zdolności produkcyjnej 60 GWh zatrudni około 3000 osób i rozpocznie pierwsze operacje w 2026 roku.

W ramach misji Northvolt polegającej na zrównoważonej produkcji najbardziej zielonej baterii na świecie, firma dąży do wywierania pozytywnego wpływu na lokalne społeczności. Organizuje comiesięczne spotkania z lokalnymi interesariuszami w Dithmarschen i zaprosiła lokalnych liderów do Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, gdzie powstała pierwsza gigafabryka firmy, co wpłynęło na silny rozwój gospodarczy i społeczny. Rekrutacja do fabryki Northvolt Drei już się rozpoczęła, a ostatnie badania pokazują, że 80 procent członków lokalnej społeczności jest pozytywnie nastawionych do projektu.

Christofer Haux, dyrektor generalny Northvolt Germany, skomentował: Jestem niesamowicie dumny z mojego zespołu, który wykazał się ogromnym zaangażowaniem, od pierwszych rozmów na temat wyboru lokalizacji dwa lata temu, poprzez proces planowania i projektowania, aż do dzisiaj. A teraz zaczyna się prawdziwa praca. Chcę również podziękować mieszkańcom Dithmarschen. To bezprecedensowe w Niemczech, że duży projekt przemysłowy budowany na 110 hektarach ziemi cieszy się tak silnym poparciem lokalnej społeczności.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze