Polski Team RaByte ze srebrnym medalem na First Robotics Competition

Polski zespół robotyczny RaByte zdobył srebrny medal na niedawnych międzynarodowych zawodach robotycznych First Robotics Competiton 2024 w Stambule.

Zawody składały się z dwóch osobnych konkursów, w którym Team RaByte konkurował z zespołami z całego świata, w tym z Chin, Australii, Indii, Tajwanu i Turcji. W jednym z konkursów RaByte zajęło drugą pozycję, a w kolejnym również wysoką, ósmą pozycję. Konkurs polegał na skonstruowaniu robota, który miał za zadanie poruszać się po arenie o kształcie prostokąta 18 x 8 m. Miał na niej zbierać krążki przypominające ringo i wstrzeliwać je do pojemnika. W pierwszej fazie potyczki robot miał poruszać się w pełni autonomicznie, a następnie mógł być sterowany przez operatora.

Team RaByte postawił na konstrukcję uniwersalną, która nadawała się do różnych zadań, co miało wady i zalety. Według konstruktorów pozwoliło to na proste i skuteczne wykonywanie zadań, ale, zwłaszcza w pierwszej części wydarzenia, był podatny na kolizje, które zdarzały się wyjątkowo często. Dlatego też drużyna musiała poświęcić dużo czasu i siły, aby na miejscu wzmocnić konstrukcję robota i fizycznie wytrzymywać zderzenia z konkurencyjnymi robotami.

Stowarzyszenie RaByte to zespół licealistów, których łączy zainteresowanie budową robotów i technologiami przyszłości. Koło składa się głównie z uczniów warszawskich liceów. Drużyna założona w październiku 2019 r. już w następnym roku wystartowała w międzynarodowych zawodach FIRST Robotics Competition (FRC). Od tej pory występuje na licznych pokazach i zawodach, a także na kolejnych edycjach FRC, co jest ich najważniejszym celem.

Są to bardzo prestiżowe, międzynarodowe zawody robotyczne organizowane przez organizację FIRST (For Inspiration and Recogntion of Science and Technology), której celem jest rozwijanie i inspirowanie uczniów w dziedzinie inżynierii i technologii, zwłaszcza poprzez budowę naukę robotyki. Pierwszą i najważniejszą inicjatywą organizacji są właśnie zawody FRC, ale fundacja organizuje także imprezy dla młodszych dzieci – FIRST Lego League i FIRST Tech Challenge.

Zapraszamy na stronę Teamu RaByte: rabyte.pl, a także na media społecznościowe projektu. Tam znajdziesz więcej informacji o inicjatywie.

Mikrokontroler.pl jest patronem medialnym udziału Teamu RaByte w tegorocznej edycji FIRST Robotics Competition

O autorze