Oczekiwane wzrosty cen pamięci w drugim kwartale 2024

Analitycy TrendForce oczekują wzrostu cen pamięci NAND Flash w drugim kwartale 2024 roku. Wzrost ma mieć wysokość nawet do 13-18%, a największy wzrost cen ma dotyczyć dysków SSD. Pomimo zwiększenia mocy produkcyjnych przez Kioxię i WDC, inni producenci nie zrobili tego. Niewielki spadek sprzedaży pamięci nie zmienia jednak ogólnej sytuacji na rynku, na którą kluczowy wpływ mają kurczące się zapasy dostawców oraz wpływ cięć w produkcji.

Zapotrzebowanie na pamięci eMMC jest napędzane głównie przez rynek chińskich smartfonów. Według analityków ma to spowodować wzrost cen eMMC o ok. 10-15%, wskutek wzrostu cen wafli do produkcji pamięci NAND Flash.

Z kolei na rynek pamięci UFS ma wpływ zapotrzebowanie na smartfony w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Chińskie marki smartfonów zwiększają swoje zamówienia na drugi kwartał 2024, co powoduje wzrost zamówień pamięci, które przekracza oczekiwania producentów. Z tego powodu oczekuje się wzrostu cen o ok. 10-15%.

Rynek biznesowych dysków SSD również jest w fazie wzrostu, głównie z powodu rosnącego zapotrzebowania w Ameryce Północnej i Chinach. Tu również oczekiwane są wzrosty cen, nawet wyższe niż dla ogółu pamięci i mają wynosić ok. 20-25%. Z kolei rynek klienckich dysków SSD ma doświadczyć nieco niższych podwyżek, o ok. 10-15%.

Źródło: TrendForce

O autorze