System zdalnego monitoringu łodzi wykorzystujący układ Nordic Semiconductor

Skyhawk uruchomił usługę monitorującą łodzie opartą o komórkowe IoT. Pozwoli ona na zapewnienie użytkowników o tym, że łódź jest bezpieczna i gotowa do żeglugi. Rozwiązanie „Skyhawk Oversea” zaprojektowano dla łodzi motorowych, jak i żaglowych. Składa się z sensorów pracujących w sieci Sub-GHz oraz hubu, który korzysta z układu Nordic Semiconductor nRF9160.

Łączność komórkowa pozwala mieć stałą kontrolę nad lokalizacją i statusem łodzi za pomocą aplikacji na smartfona. Rozwiązanie wygrało nagrodę dla najlepszego rozwiązania konsumenckiego na targach Miami International Boat Show.

Użytkownik może skorzystać z szeregu sensorów monitorujących stan łodzi, w tym napięcia zasilania akumulatora, pracy pompy zęzowej, zasilania z brzegu, wejścia, podczerwonego czujnika ruchu, sensora dźwięku, temperatury, wilgotności, poziomu wody czy kierunku. Dane są wysyłane do wodoodpornego huba „Oversea Hub”, który wysyła dane do chmury za pomocą modemu LTE‑M/NB‑IoT. Dodatkowo układ Nordic pobiera dane o lokalizacji zarówno z sieci komórkowej, jak i z GNSS.

O autorze