Demokraci naciskają na Joe Bidena, aby nie usuwał funduszu na R&D w półprzewodnikach. W tle ustawa Chips and Science Act

Agencja Reuters poinformowała, że gubernator Kalifornii Gavin Newsom oraz senator Alex Padilla, obaj z partii demokratycznej, nalegają na administrację Bidena, aby zmienili decyzję o cofnięciu funduszy budowę i rozwój centrów R&D dla branży półprzewodnikowej. Jest to konsekwencja komunikatu amerykańskiego departamentu handlu o porzuceniu planów dotyczących fundowania programu ze środków pochodzących z Chips and Science Act, z powodu zapotrzebowania znacznie przekraczającego możliwości funduszu.

Prezydent Biden prowadzi politykę, która ma na celu zwiększenie produkcji chipów w USA, aby zmniejszyć zależność tej branży od Chin i Tajwanu. Politycy partii demokratycznej z kolei zwracają uwagę, że bez rozwoju komercyjnych centrów R&D nie można liczyć na utrzymanie pozycji globalnego lidera. W odpowiedzi Departament Handlu zauważył, że priorytety programu Chips są stale dopracowywane, tak aby zmaksymalizować wpływ dostępnych funduszy na rozwój branży w Ameryce.

Według źródeł Reutersa kwota, która miała zostać wydana na R&D wynosiła 2,5 mld USD.

Warto zauważyć, że już w listopadzie w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, w których Joe Biden będzie walczył z Donaldem Trumpem. Ustawa Chips and Science Act jest zdecydowanym sukcesem obecnego rządu. Tym niemniej warto zauważyć, że wprowadzanie jej w życie zaczyna się przedłużać – TSMC już teraz opóźnił otwarcie planowanej fabryki w Arizonie, między innymi ze względu na przeciągające się negocjacje z rządem. Podobnie jest z fabryką Samsunga w Teksasie.

Źródło: Reuters

O autorze