TSMC otrzyma dofinansowanie 6,6 mld USD na budowę fabryki półprzewodników w Arizonie

Amerykański departament handlu poinformował, że przyzna TSMC dotację w wysokości 6,6 mld USD na budowę zaawansowanej fabryki półprzewodników w Phoenix, w Arizonie. Kolejną częścią pomocy są tanie pożyczki rządowe, w wysokości 5 mld USD.


TSMC zgodziło się powiększyć koszt planowanej inwestycji z 25 mld do 65 mld oraz rozszerzyć ją o trzecią fabrykę, która ma być otwarta w 2030. Tajwańska spółka ma tam produkować najnowocześniejsze chipy w technologii 2 nm, a będzie się to odbywać w drugiej fabryce, która ma być otwarta w 2028 roku.

TSMC to największy producent półprzewodników na świecie, produkujący chipy m.in. dla Apple, Nvidii, AMD czy Qualcomma. Fabryka w Arizonie będzie jak dotąd największą inwestycją zagraniczną w historii USA. Dofinansowanie pochodzi z funduszy zatwierdzonych ustawą Chips and Science Act, która zakłada przeznaczenie środków na odzyskanie dominacji USA na rynku mikroelektroniki. Wiemy już o przeznaczeniu środków na zakłady produkcyjne Intela, a pojawiają się także (niepotwierdzone) informacje o zbliżającym się przyznaniu dofinansowania dla Samsunga na zakład w Teksasie.

Źródło: Reuters

O autorze