Znamy zwycięzców 4. edycji konkursu Huawei Startup Challenge

Na uroczystej gali finałowej czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie startupy. Zwycięzcą okazał się Instytut Optymalizacji Technologii, który szczególnie wyróżnił się na tle konkurencji. Drugie miejsce zajął WindTak, który otrzymał również specjalną nagrodę od firmy Nomad Electric, a trzecie miejsce na podium przypadło start-upowi Kuuler. Na ulubieńca publiczności wybrano W2H2.

To już czwarta edycja konkursu Huawei Startup Challenge. Założeniem programu współorganizowanego ponownie przez Startup Academy było wyłonienie najbardziej nowatorskich rozwiązań w obszarze efektywnej energetyki. Swoje pomysły zaprezentowali polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie. Była to nie tylko rywalizacja o nagrody, ale również sposób na zdobycie wartościowych kontaktów i globalnej ekspozycji dla młodych innowatorek i innowatorów. Uczestnicy wydarzenia co roku mają szansę skorzystać z eksperckiej opieki oraz dostępu do wiedzy i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich.

Tegoroczni zwycięzcy mają ogromny potencjał rozwojowy i prezentują nieszablonowe rozwiązania, wykorzystujące zieloną energię. Instytut Optymalizacji Technologii opracował przełomową Pływającą Elektrownię Wodną (PEW), która umożliwia przetwarzanie energii płynącej rzeki na energię elektryczną bez potrzeby inwestycji w budowę betonowej zapory oraz zalewu. Firma WindTAK zdobyła drugie miejsce dzięki systemowi 5GVG, który pozwala optymalizować efektywność i oszczędności kosztów obsługi istniejących turbin wiatrowych. Firma Kuuler znalazła się na podium dzięki stworzeniu radiacyjnego panelu chłodzącego, który wykorzystuje nieliniowe odbicie promieniowania cieplnego w zakresie długości fali odpowiadającej oknu atmosferycznemu. Rozwiązanie umożliwia emisję energii w postaci fal elektromagnetycznych, które usuwają ciepło z otaczających obiektów.

Wszystkie firmy, które stawiły czoła wyzwaniom postawionym przez kapitułę konkursową, prezentowały rewolucyjne pomysły oparte na zielonej energii. Nie ograniczały się wyłącznie do wprowadzania zupełnie nowych, ekologicznych rozwiązań – wśród nich znalazły się też te, które doskonaliły już istniejące technologie. Część z nich bazowała na odnawialnych źródłach energii, takich jak słoneczna oraz wiatrowa. Pojawiły się również projekty związane z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.

Firma Nomad Electric, która jest partnerem czwartej edycji wydarzenia, przygotowała dodatkową nagrodę za najlepsze rozwiązanie oparte na data science. Startup WindTAK został uznany za najlepszy w tej dziedzinie i jako laureat nagrody otrzyma wsparcie finansowe oraz mentoring, co pozwoli mu kontynuować prace nad profesjonalnymi rozwiązaniami z obszaru inżynierii wiatrowej. Precyzyjna analiza, którą oferuje startup, pozwala na najlepsze wykorzystanie zarówno zasobów wiatru, jak i potencjału turbiny – dwóch najważniejszych czynników generujących zyski dla inwestorów.

Bardzo się cieszę, że w ramach tego konkursu mogliśmy poznać inspirujące projekty i ich twórców. Zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę specjalną startupowi, który łączy inżynierię z technologią, a to podejście jest nam bardzo bliskie. Rozwiązanie WindTAK, oparte na ich systemie 5GVG, poprawia efektywność i redukuje koszty obsługi turbin wiatrowych dzięki ulepszeniom aerodynamicznym zwanym vortexami, a także wykorzystaniu innowacyjnych systemów pomiarowych opartych na urządzeniach IoT i komunikacji 5G w połączeniu z przetwarzaniem danych w chmurze. Jestem przekonany, że przyszłością energetyki są nowoczesne technologie i analiza danych. Wiemy to z doświadczenia, ponieważ Nomad Electric nie tylko buduje i zarządza elektrowniami wiatrowymi i PV, ale tworzy także rozwiązania poprawiające efektywność instalacji OZE, które są oparte na zaawansowanej analityce danych – powiedział Paweł Czaus, prezes zarządu Nomad Electric.

Goście zaproszeni na galę Huawei Startup Challenge 4 mieli również okazję wyróżnić jeden ze startupów nagrodą publiczności ufundowaną przez Nextbike – partnera inicjatywy. Wyróżnienie trafiło do projektu W2H2, który zakłada wykorzystanie szczelnego, izolowanego, stalowego zbiornika do pirolizy odpadów węglowodorowych w temperaturze 850°C. Eliminuje to potrzebę stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających w instalacji, a także pozwala na ciągłe podawanie odpadów z szybkością 200 kg/godz. oraz uzyskanie syngazu o dominującym składzie zawierającym ponad 50% wodoru.

Patronaty honorowe nad konkursem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Pracodawcy RP, Fundacja Teraz Polska oraz Konfederacja Lewiatan, natomiast partnerami honorowymi zostali Nomad Electric, laboratorium TELCOLAB oraz Nextbike. Patronami medialnymi wydarzenia są Wirtualna Polska, INNPoland, Mam Startup, Nowy Marketing, eGospodarka, ISBnews, ISBtech, Marketing i Biznes, BRIEF, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, Dziennik Gazeta Prawna i GLOBEnergia.

Źródło: PAP Mediaroom

O autorze