TSMC opublikowało wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024

TSMC opublikowało wyniki finansowe za marzec 2024 roku. Są one wyjątkowo dobre, a spowodowane jest to boomem na rynku AI napędzanym przez najnowocześniejsze chipy.

Spółka zakończyła marzec z przychodem rzędu 6,1 mld USD, co stanowi wzrost rok do roku aż 34,3 %! Jest to jednocześnie najszybsza stopa wzrostu przedsiębiorstwa od listopada 2022. Przychód spółki za cały pierwszy kwartał wyniosły ok. 18,3 mld USD, co przenosi się na 16,5% wzrostu rok do roku.

TSMC jest największym na świecie kontraktowym producentem półprzewodników, którego klientami są tacy giganci technologiczni jak Apple czy Nvidia. Dzięki swoim najnowocześniejszym procesom produkcyjnym spółka wyraźnie zyskuje na rosnącym popycie na akceleratory AI, które wymagają wyjątkowo dużej mocy obliczeniowej, powiązanej z liczbą tranzystorów w scalaku.

Ciągle zwiększające się obroty nie pozostają bez wpływu na akcje spółki. Te wzrosły w ciągu obecnego roku o 40%, co oznacza, że inwestorzy stawiają na ciągły wzrost na rynku. W styczniu przedstawiciele TMC poinformowali, że przychody z rynku sztucznej inteligencji rosną o 50% rocznie. Analitycy oczekują, że spółka zaliczy w tym roku wzrost o ok. 23,7%.

Źródło: CNBC 

O autorze